Halis Ağa'yı sosyete emlakcısı kurtarıyor

Halis Ağa'yı sosyete emlakcısı kurtarıyor

TMSF'nin 300 milyon YTL fiyat biçtiği İstanbul Libadiye'deki arazisini `Ben daha iyi fiyata satarım' diyen ve dünyanın en ünlü emlakçısıyla anlaşan Halis Toprak haklı çıktı. İhalede fiyat 300 milyon dolara dayanırken, teklif Gül Yapı'dan geldi.


TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) 450 milyon dolar borcu bulunan işadamı Halis Toprak'ın, İstanbul'daki en değerli arazisi olan Libadiye arsası için dün düzenlenen ihalede fiyat 300 milyon dolara dayandı. Dört şirketin yarıştığı arazi için en yüksek teklif Gül Yapı'dan geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen ihaleden sonra açıklama yapılmazken, satışa yakın kaynaklar fiyatın 300 milyon dolara yakın seviyede gerçekleştiğini belirtti. Ancak Halis Toprak'ın ortaya çıkan fiyatı yükseltmek için önümüzdeki günlerde pazarlık aşamasına geçeceği ve bu nedenle ihalenin sonuçlandırılmadığı kaydedildi.


TMSF geçtiğimiz mayıs ayında söz konusu araziyi 300 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkarırken, Toprak `Ben daha iyi fiyata satarım' diyerek arazinin satışını kendisi üstlendi. Arsanın satışı için dünyanın en büyük emlak şirketleri arasında yer alan ve ünlü isimlere yaptığı satışlarla adından bahsettiren Cushman&Wakefield firmasını tuttu. Ayrıca Ak Yatırım da satışa danışman olarak seçildi. 6 parselden oluşan 73 bin 571 metrekarelik arazi için ihale dün yapılırken, Tulip Gayrimenkul, Multi Turkmall, Gül Yapı ve Sinpaş-Akkök-Torunlar Ortak Girişim Grubu teklif verdi. Ticaret, turizm ve konut imarlı arsanın satışı için peşin ödeme ve kat karşılığı alternatifleri üzerinde durulurken, sonucun hafta başında firmayla yapılacak yeni görüşmeyle netleşmesi bekleniyor.


BORCUN % 75'İ KAPANIR


Fon'a 450 milyon dolar borcu olan ve bugüne kadar sadece 40 milyon dolar ödeme yapan Toprak'ın Libadiye arazisini dünkü sonuçlarla satması halinde önemli ölçüde rahatlaması bekleniyor. Çünkü Toprak, bu satışla borcunun yüzde 75'ini kapatabilecek.


Sarıkamış'ta fiyat yükseldi


Halis Toprak'ın Sarıkamış'taki oteli için teklif 800 bin dolar artışla 7 milyon dolara çıktı. TMSF'nin Toprak Turizm İşletmeleri'nden devraldığı ve geçen hafta ihaleye çıkardığı Sarıkamış Otel'in pazarlık görüşmesi dün yapıldı. Muhammen bedeli 12 milyon 240 bin YTL olan ticari ve iktisadi bütünlüğün açık artırmasına katılan tek firma olan Alkım'ın 6 milyon 200 bin dolar olan teklifini 7 milyon dolara yükselttiği kaydedildi. TMSF'den yapılan açıklamada, ihalenin bu bedelle sonuçlandığı, açık artırma sonucunun Fon Kurulu'nun onayına sunulacağı kaydedildi.


 


TAHSİN AKÇA/STAR