08 / 08 / 2022

Hangi bankalar arsa kredisi veriyor?

Hangi bankalar arsa kredisi veriyor?

Arsa satın almak isteyen kimselerin, bankalardan kullandıkları kredi arsa kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Kredi koşulları her bankada değişkenlik gösteriyor. Peki, hangi bankalar arsa kredisi veriyor?Hangi bankalar arsa kredisi veriyor?

Arsa kredisi, arsa satın almak isteyen kimselerin, bankalardan kullandıkları kredi oluyor. Arsa kredisinin koşulları ve başvuru şartları bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor. Peki hangi bankalar arsa kredisi veriyor?


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi için arsanın ve kredi kullanacak kişinin bazı koşullara uygun olması gerekiyor. Arsa kredisi vadeleri kimi bankalarda 36 aya kadarken; bazı bankalarda ise, 120 aya kadar çıkabiliyor. 


Kredi miktarı ise, arsa değerinin yüzde 50'sine; bazı bankalarda sie 60'ına kadar çıkabiliyor.


Arsa kredisi veren bankalar:

-Ziraat Bankası

36 aya kadar vade imkânı bulunmaktadır.

Satın alacağınız arsanın ekspertiz değerinin en fazla %50'si kadar kredi kullanabilirsiniz

Alınacak olan arsa belediye sınırları içerisinde ve imarlı olmalıdır.

Krediye konu arsa üzerine ipotek tesis edilerek kullandırılır ve ayrıca bir kefil alınır.

Şubece gerekli görülmesi hâlinde ek teminat istenebilir.

Kredi vadesi boyunca hayat sigortası yapılmaktadır.


-İş Bankası

Satın alacağınız arsanın “acil satış değeri” nin azami %50’sine kadar, Arsa Kredisine başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için banka ile iletişime geçebilirsiniz.


-Şekerbank

Gerçek kişilerin, ticari nitelikte olmayan “arsa” alımlarının finansmanına yönelik olarak kullandırılır.

TL olarak kullandırılır.

Maksimum vade 120 aydır.

Teminat olarak kredilendirilen arsa imarlı ise ipotek alınabilir, satın alınan arsanın imarlı olmaması halinde teminata başka bir gayrimenkulün (imarlı arsa, konut, işyeri) ipoteği alınabilir.

Teminata alınan gayrimenkulün ekspertiz değerinin, % 45’ine kadar kredi kullandırılır.


-Teb Bankası

Arsa alımı için sahip olduğunuz evi teminat göstererek, evin ekspertiz değerinin %60’ına kadar Arsa Kredisi kullanabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz kredinizin faizi, piyasadaki faiz oranı değişikliklerinden etkilenmez ve kredi vadesi boyunca sabit kalır. Arsa Kredisi 60 aya varan uzun vade avantajları ile kullanabiliyor.


-Albaraka

Şubelerin bulunduğu belediye sınırları içerisinde yer alan imarlı arsa alımlarınızın finansmanına yönelik olarak ve 60 aya kadar vade seçenekleri ile kullandırılan taksitli finansmanlardır.

Arsa finansmanı yalnızca 'imarlı' arsaların alımına dönük olup imarsız arsalar, tarla, arazi vs alımları finanse edilmemektedir.

Arsa kredisi TL olarak kullandırılabilir.

Arsa kredilerinde azami vade 60 aydır.


Arsa kredisi nedir?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com