Hatay Beton Semineri'nde beton üreticileri ve müteahhitler buluştu!

Hatay Beton Semineri'nde beton üreticileri ve müteahhitler buluştu! Hatay Beton Semineri'nde beton üreticileri ve müteahhitler buluştu!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), tarafından Hatay’da gerçekleşen “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri”nde betonda sürdürülebilirlik, iş sağlığı ve güvenliği konuları ele alındı..

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Hatay’da “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri”ni gerçekleştirdi. Seminer, kaliteli beton üretimi ve beton uygulamasının doğru yapılması amacıyla düzenlendi.

 

Seminere, Hatay ve çevre illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, inşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar, yapı denetim kuruluşlarının temsilcileri ve hazır beton tesislerinin yetkilileri katılım sağladı.

 

2017 yılında İstanbul, Gaziantep, Samsun, Bodrum, Malatya, Tekirdağ ve Sakarya’da düzenlenen seminerlerin 8.si bugün (26 Aralık 2017) tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi'nde gerçekleşti.

 

Seminer kapsamında, THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan; “Türkiye’de ve Dünyada Hazır Beton Sektöründeki Son Gelişmeler”, İTÜ İnşaat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir “Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler”; THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar ise “Betonda Kalite Denetimleri” başlıklarını ele aldı.

 

Türkiye’de ve dünyada hazır beton sektöründeki son gelişmeleri anlatan THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan: "Hazır beton sektörü 109 milyon metreküplük üretim ve 16 milyar TL’nin üstünde gelir hacmiyle inşaat sektörünün en önemli parçasıdır. Türkiye, beton üretiminde 2009’dan bu yana Avrupa’nın lideriyken, Çin ve ABD’nin ardından dünyanın üçüncü en büyük hazır beton üreticisidir. Hazır beton sektörü, bu performansı ve 38 bini aşan istihdam hacmiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır." diye konuştu.

 

Sürdürülebilirlik konusunda bir ilk 

 

Aslı Özbora Tarhan, 2016'da THBB Başkanı Yavuz Işık ile ERMCO Başkanlığının Türkiye’ye taşındığı ifade ederek "Bu başarı ulusal olarak ülkemizin saygınlığına saygınlık katmanın dışında sektörümüz için çok önemli gelişmelere de zemin hazırlamıştır. Bu gelişmelerden, ülkemiz ve hazır beton sanayimiz için çok büyük bir adımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye Hazır Beton Birliği olarak ‘The Concrete Sustainability Council - Beton Sürdürebilirlik Konseyinin’ kurduğu ‘Beton Sorumlu Kaynak Kullanımı Belgelendirme Sistemi’nin ‘Bölgesel Sistem Operatörü’ olmaya hak kazandık. Aynı zamanda THBB Kalite Güvence Sistemi de bu sistem içerisinde görev alacak ‘Belgelendirme Kuruluşu’ olmuştur. Hazır Beton tesislerinin sorumlu kaynak kullanımı açısından performanslarını değerlendirebilecekleri formu Türkçeye çevirdik. Beton Sürdürebilirlik Konseyi (CSC) web sitesinde bulunan Türkçe form ile sorumlu kaynak kullanımı açısından hazır beton tesislerinizin ön değerlendirmesini hızlıca ücretsiz olarak yapılabilecek. ‘Sorumlu Kaynak Kullanımı Belgesi’ almak isteyen firmalar Beton Sürdürebilirlik Konseyi Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliğinin çalışmalarının tamamlanmasının ve sistemin ülkemizde aktif hale gelmesinden sonra Beton Sürdürebilirlik Konseyi Belgelendirme Kuruluşu olan Kalite Güvence Sistemine başvuruda bulunabilecek. Konsey’in Türkiye’deki Danışma Kurulu’nu oluşturmak ve Türkçe’ye çevirdiğimiz Beton Sürdürebilirlik Konseyi Teknik El Kitabı’nı ülkemize adapte etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sistem, denetçilerin eğitimi ve deneme (demo) denetimlerinin tamamlanmasının ardından ülkemizde aktif olacak." dedi.

 

THBB’den iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

 

Aslı Özbora Tarhan, THBB’nin son olarak, üye firmaların tesislerindeki tüm çalışanların özel bir iş sağlığı ve güvenliği eğitiminden geçirilmesi hedefiyle yola çıktığını belirterek, bu kapsamda 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile uyumlu hazır beton sektörüne yönelik temel iş sağlığı ve güvenliği eğitim içeriği hazırlandığını ifade etti.

 

Aslı Özbora Tarhan, "Hazırlanan eğitim dokümanları ve ekleri 30 adet video ile zenginleştirilerek daha verimli hale getirildi. Hazır beton sektörüne özel bu içeriğin hazırlanmasının ardından THBB, ‘6331 Sayılı İSG Kanunu Kapsamında Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’ kapsamında ‘Hazır Beton Sektörüne Yönelik İSG Eğiticisinin Eğitimi Semineri’ düzenlendi. THBB tarafından hazırlanan özel eğitim içeriği kullanılarak 3 ayrı gruba birer günlük eğiticinin eğitimi semineri verildi. Düzenlenecek özel eğitimlerle üye firmaların hazır beton tesislerinde iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu personellerin eğitilmesi ve bu eğitmenlerin çalıştıkları tesislerdeki personeli bu özel içeriği kullanarak eğitmesi hedefleniyor. Yapılan çalışma sonunda Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi 86 firmanın 18 binden fazla çalışanı iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitilmiş olacak." dedi.

 

Beton bileşenleri, betonun üretimi, yerleştirilmesi ve bakımı ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, “Günümüzde beton alıcısı sadece basınç dayanımını ve işlenebilirliği değil betonun daha ileri düzey teknik özelliklerini bildirerek hazır beton talebinde bulunabilir.” dedi.

 

Kentsel dönüşüm mevzuatıyla gündeme gelen mevcut yapılardaki beton kalitesinin ölçümü konularına değinen Selçuk Uçar, “Beton kalitesindeki en önemli unsur, beton üretim yerinin ve sisteminin uygun olmasıdır. Bu nedenle beton alırken, betonun KGS denetiminden geçmiş olması aranmalıdır.” dedi.


 

pus