03 / 07 / 2022

Haydar Özkan'dan kentsel dönüşüm kredisi tepkisi!

Haydar Özkan'dan kentsel dönüşüm kredisi tepkisi!

İzmir’de 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde evleri hasar gören depremzedeler konutlarını dönüştürmek için 15 aydır hükümetten minimum 500 bin Türk Lirası, 2 sene ödemesiz 20 sene ödemeli ve sıfır faizli krediyi bekledi. İzmir’de 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde evleri hasar gören depremzedeler konutlarını dönüştürmek için 15 aydır hükümetten minimum 500 bin Türk Lirası, 2 sene ödemesiz 20 sene ödemeli ve sıfır faizli krediyi bekledi. 

İz Gazete'den Gizem Taban'ın haberine göre; seslerini her platformda duyurmak amacıyla 15 aydır mücadele eden depremzedelerin sesini sonunda Ankara’da duyurabildiği belirtildi. Hükümet, kentsel dönüşüm kredisinin miktarını 200 bin Türk Lirası'ndan 400 bin Türk Lirası'na yükseltti. Söz konusu karar bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Fakat kredi miktarının yükseltilmesi depremzedelerin yaralarını sarmadı. Depremden beri konutlarını dönüştürmeyi bekleyen depremzedeler için sadece miktarın artırıldığı, faizin sıfırlanmadığı ve ödeme şartlarının talep edilen seviyeye getirilmediği kredi çare olarak görülmedi. 

Haydar Özkan dan kentsel dönüşüm kredisi tepkisi!

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, konuyla ilgili değerlendirmeler yaptı. 

‘SADAKA İSTEMİYORUZ’

Hükümetten 15 aydır bekledikleri krediye ilişkin atılan adım için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini ileten İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, kredi tutarının artırılmasının yeterli olmadığının altını çizdi. Kredinin 2 sene ödemesiz 20 sene ödemeli ve sıfır faizli olması gerektiğine dikkat çeken Özkan, ülkede yaşanan ekonomik krizden her vatandaş gibi depremzedelerin de etkilendiğini vurgulayarak krediyi mevcut haliyle kullanacak ekonomik güçleri olmadığını aktardı. 

Haydar Özkan dan kentsel dönüşüm kredisi tepkisi!

Özkan, “Kredide ilk atım atıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bürokratlarıyla görüştük, kredinin sıfır faizli ve uzun vadeli olması ile ilgili talebimizi yineledik. Kredi, sıfır faizli ve 20 yıl ödemeli olmazsa biz bunun altında kalkamayız. Zaten 15 aydır kira ödüyoruz. İlk çıktığımız kiralarımızla sene dolduktan sonraki kiralarımız arasında yüzde 30 ile yüzde 50 arasında bir fark oluştu. Biz depremden dolayı zaten bir kadersizlik yaşadık, şimdi de ekonomiden dolayı bir kadersizlik yaşıyoruz. ‘Evinizi kentsel dönüşüm kredisiyle yapın’ diyorlar. Biz uğraşa uğraşa kentsel dönüşüm kredisinin anca miktarını artırabildik. Unutulmaması gereken bir şey var; biz kentsel dönüşümcü değiliz, depremzedeyiz. Biz sadaka istemiyoruz, geri ödemeli kredi istiyoruz. Biz bağış istemiyoruz, bize verilecek krediyi sıfır faizli, uzun vadeli verin ki evlerimizi onurumuzla yaptıralım” diye konuştu.

İzmirli depremzedelerin evleri tamamlanmadı iddiası!

İzmirli depremzedelere kredi şoku!

İzmirli depremzedelerden kura çekilişi tepkisi!