Hazine arazisi esnafa 49 yıllığına kiralanacak!

Hazine arazisi esnafa 49 yıllığına kiralanacak! Hazine arazisi esnafa 49 yıllığına kiralanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hazineye ait arazileri ekonomiye kazandırmak için çalışmalara başladı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki araziler küçük esnafa 49 yıllığına kiralanacak.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazineye ait araziler ekonomiye kazandırılacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan taşınmazlar küçük esnafa 49 yıllığına kiraya verilecek.

Türkiye Gazetesi'nden Sefa Bilgitekin'in haberine göre; sektörel ihtiyaçlar için alternatif kullanım alanları oluşturmayı planlayan Bakanlık, arazi tahsisi desteğinde bulunup yatırımların artmasına ve işsizliğin azalması için katkı da bulunmayı amaçlıyor.

Bakanlık, önümüzde bulunan 5 yıl olmak üzere her yıl 20 milyon metrekarelik hazine taşınmazını, yatırım teşviki vermek ve vatandaşa tahsis etmek amacıyla ilana çıkaracak.

Bakanlığın planları değerlendirildiği kentsel dönüşüme destek verilmesi için toplu konut yapılmak için ilan edilen yerler ile küçük sanayi sitesi için planlanan Hazineye ait taşınmazları kuruluşların kullanımına sunulacak. Bu kapsamda hem şehirlerin doğal afetlere dayanıklı olmasına olanacak sağlanacak hem de sanayi alanlarının merkezlerin dışına çıkartılmasına hız verilecek.

Diğer yandan Bakanlık, köhne olarak tabir edilen sanayi alanlarını dönüştürüp esnafın işini de kolaylaştıracak. Bu kapsamda öncelikli olarak İstanbul, Kayseri, Kocaeli ve Konya'da olmak üzere 10 bin bağımsız bölüm üretilmesi için çalışmalar gerçekleşmişti. 2023'e kadar uygulama tüm ülkede yaygınlaşacak.

Bakanlık, 19,8 milyon metrekare yüzölçümlü 153 hazine taşınmazını yatırımcılara tahsis etmek için ilan düzenledi.

Hazineye ait sanayi parselleri satılabilecek!