16 / 08 / 2022

Hazine'den asgari ücretle ilgili yeni açıklama geldi!

Hazine'den asgari ücretle ilgili yeni açıklama geldi!

Asgari ücrete yapılan zammın ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı, artış ile birlikte 90,6 milyar TL vergiden feragat edildiğini duyurdu.Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması ile birlikte asgari ücrete yüzde 30 oranında ara zam yapılmış ve asgari ücret 5 bin 500 TL olarak belirlenmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yapılan zammın ardından bakanlığın feragat ettiği vergi miktarını kamuoyu ile paylaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisini kaldırmıştık. Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat etmiştir.

Hazine den asgari ücretle ilgili yeni açıklama geldi!

Temmuz ayından itibaren asgari ücretin net 5.500 TL’ye çıkarılmasıyla birlikte çalışanlarımıza sağladığımız bu vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL’lik bir artış gerçekleşerek toplam maliyeti 90,6 milyar TL’ye yükselmiştir.”Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.