İBB Meclisi 12 projeye imar affı uyguladı!

İBB Meclisi 12 projeye imar affı uyguladı!

2015 yılında İBB Meclisi'nin aldığı karar sonrasında gizli imar affı; otel, hastane ve okulları ilgilendiren plan paftalarına 1 yıl boyunca işlendi. CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “1 yıl içinde en az 12 proje için imar affı uygulandı." dedi.2015'te İBB Meclisi'nin aldığı karar sonrasında gizli imar affı; otel, hastane ve okulları ilgilendiren plan paftalarına 1 yıl boyunca işlendi. Ancak bu sırada sehven eklenen planlar nedeniyle bir dizi sorunla karşılaşıldı. Konu İBB Meclisi'nin geçtiğimiz nisan ve mayıs oturumlarında tekrar ele alındı ve gizli imar affı uygulamasının dışında bırakılan yeni yerler af listesine eklendi. Listede dikkat çekici plan ve projeler yer aldı.


Listedeki en önemli ek, Kağıthane Gürsel Mahallesi'ndeki 8485 yapı adasına ilişkin plan. Çünkü bu ada üzerinde, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın karşısındaki otopark ve Emirgan Sütiş şubesi yer alıyor.


ÖNCE YIKTI, SONRA AFFETTİ


Gazeteci Zafer Mutlu, kaza sonucu kaybettiği kızı adına Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı'nı kurmuştu. Vakfın Eyüp'teki okulu 7 yıl önce kaçak olduğu için İBB tarafından yıkılmıştı. Şimdi, Eyüp'teki özel okula tahsis ettiği yeni arazinin planı da af listesine eklendi.


LÜKS SİTELER DE LİSTEDE


Lüks siteler de turizm, hastane ve okul muamelesi gördü. Florya Şenlikköy'deki Ekşinar Konakları ve Avrupa Konakları'nın bodrum katlarına af getirildi. Alibeyköy ve Gürsel Mahallesi'nin sokaklarındaki birçok apartmanın kaçak durumdaki bodrumları turizm plan notu eklenerek affedildi. Beyoğlu ve Gaziozmanpaşa'nın riskli alan ilan edilen mahallelerinin planlarına da turizm plan notu eklendi.


12 PROJEYE UYGULANMIŞTI


Küçükçekmece 3. Derece Arkeolojik sit alanı kapsayan riskli alan, Silivri'deki arkeolojik sit alanı da bodrum katlara getirilen af kapsamına alındı. Uygulamaya karşı çıkan CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “1 yıl içinde en az 12 proje için imar affı uygulandı. Şimdi yeni planlarla affın kapsamı genişletildi” dedi.


Sözcü