İBB'den Cahit Turhan'ın metro iddiasına yanıt!

İBB'den Cahit Turhan'ın metro iddiasına yanıt! İBB'den Cahit Turhan'ın metro iddiasına yanıt!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Başakşehir metro inşaatını durdurduğu hakkındaki iddialara, İBB Sözcüsü Murat Ongun cevap verdi...


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Haziran ayında Başakşehir'de açılacak olan şehir hastanesine yapılan metro ve karayolu inşaatlarını, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iptal ettiğini söyledi. İBB Sözcüsü Murat Ongun ise sosyal medya üzerinden bu iddiaları cevapladı, metro projesine finansal yetersizlik sebebiyle bir önceki yönetimin inşaatı devam ettiremediğini aktardı.

Cumhuriyet gazetesinden alınan habere göre, İBB Sözcüsü Murat Ongun, "Ulaştırma Bakanı Sn. Turhan’ın, 'İmamoğlu Başakşehir’de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metroyu durdurdu' ifadesi doğru değildir" dedi. 

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın İstanbul Başakşehir'de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metro projesi hakkındaki açıklamaları sosyal medya hesabından cevapladı.

Murat Ongun, “Bazı Bakanlarımızın, İBB ve Başkanımız Ekrem İmamoğlu hakkında yanıltıcı açıklama yapmayı alışkanlık haline getirdiğini üzülerek görmekteyiz. Ulaştırma Bakanı Sn. Turhan'ın, ‘İmamoğlu Başakşehir'de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metroyu durdurdu’ ifadesi doğru değildir” şeklinde konuştu.

 

“1,5 MİLYAR LİRAYA İHTİYAÇ VAR”

Murat Ongun'un açıklamaları şu şekilde:

“Yapımına 2017 yılında başlanan Başakşehir-Kayaşehir metro hattı projesi, finansman bulunmadan ihaleye çıkıldığı için Ekim 2018'den bu yana durmaktadır. Sadece yüzde 9'u tamamlanan hattın bitirilmesi için 1,5 milyar liraya ihtiyaç vardır.

Şehir Hastanesi'nin açılışı nedeniyle Nisan 2019'da hastane önündeki istasyon için kazı çalışmalarına tekrar başlanmış ancak finansal yetersizlik nedeniyle bir önceki yönetim tarafından inşaata devam edilememiştir.

Sadece 1 istasyonun yüzde 25'i yapılmıştır. Hal böyleyken, kamuoyuna üstelik bir Bakan tarafından yanıltıcı bilgi verilmesinin arkasındaki motivasyon düşündürücüdür.

Kamuoyunu sağlıklı ve şeffaf bir şekilde bilgilendirme gayretimiz devam edecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başakşehir metrosu için talimat!