09 / 08 / 2022

ICCI 2015'te Elektrik enerjisi toptan ve perakende satış paneli düzenlendi!

ICCI 2015'te Elektrik enerjisi toptan ve perakende satış paneli düzenlendi!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Elektrik Piyasası Dairesi Grup Başkanı İbrahim Ethem Erten, "Serbest tüketici limitinin sıfırlanması perakende satışın tam anlamıyla rekabete açılması için olmazsa olmaz bir adım" dedi.Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Elektrik Piyasası Dairesi Grup Başkanı İbrahim Ethem Erten, "Serbest tüketici limitinin sıfırlanması perakende satışın tam anlamıyla rekabete açılması için olmazsa olmaz bir adım" dedi.


Erten, Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortağı olduğu, İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen 21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı- ICCI-2015'in Enerji Ticareti Derneği (ETD) Özel Oturumundaki "Elektrik Enerjisi Toptan ve Perakende Satış" konulu oturumda konuştu.


Halen 1 milyon 400 bin civarında serbest tüketici ve 1 milyon 700 bin sayaç noktasının bulunduğunu belirten Erten, bunların yönetilebiliyor olmasının zor olduğunu söyledi.


Erten, serbest tüketici limiti sıfırlandığında bu rakamın 30 milyon serbest tüketici ve sayaç noktasına erişeceğini vurgulayarak, "Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi'nin (EPİAŞ) kurulma sürecindeki gecikme bizi zor durumda bıraktı ama bunu yönetebilme yollarını araştırıyoruz, çalışmalarımız sürüyor. EPİAŞ’la ilgili süreç başladığında doğal olarak iyileşme refleksi bekleyebiliriz" diye konuştu.


Erten, elektrik enerjisi veya kapasite tedarik eden lisans sahipleri ile serbest tüketicilerin kayıtlarını tutma görev ve yetkisine de sahip olacak EPİAŞ'ın kurulması ve uzlaştırma sürecinin de tanımlanmasıyla yüksek sayıdaki sayaç noktasının daha rahat yönetilebileceğini vurguladı.


Serbest tüketici limitinin sıfırlanmasında beklenen tarihin daha önce olduğunu belirten İbrahim Ethem Erten, "2015 başında serbest tüketici limitinin sıfıra indirilmesinden bahsediliyordu. Şu anki operasyonlar zor yürütülürken bu geliştirme yapılmadan bu maceraya atılmanın doğru olmayacağını düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu. 


Geçen yıl 4 bin 500 kilovatsaat uygulanan serbest tüketici limiti bu yıl 4 bin kilovatsaat belirlenmişti. Serbest tüketici limitinin 2016 yılı içerisinde sıfırlanması bekleniyor.


AA