İğneada bölgesine yapılacak nükleer santral tepki topladı!

İğneada bölgesine yapılacak nükleer santral tepki topladı!Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un, Türkiye’nin üçüncü nükleer santral için doğa harikası İğneada’yı işaret etmesi çevreciler arasında büyük tepkiye yol açtı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un, Türkiye’nin üçüncü nükleer santral için doğa harikası İğneada’yı işaret etmesi çevreciler arasında büyük tepkiye yol açtı. İğneada Longoz ormanları konaklayan ve yerleşik olarak yaşayan 258 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 670 çeşit bitki ve 668 tür yabani hayvanın bölgede yaşandığı belirtiliyor. İğneada dışında dünyada longoz ormanı olan Amazon’da ve Afrika’nın Kongo havzasında bulunuyor. Çevrecilerin ve bölge halkının tepkisini çeken nükleer santral tartışmalarıyla gündeme gelen İğneada’yı havadan görüntüledik. Çevresinde 5 göl, 3 ayrı longoz ormanı, geniş ve uzun kumsalları yemyeşil çayırlarıyla İğneada adeta bir doğa mücevheri gibi duruyor. Yaz aylarında nüfusu artan İğneada bu günlerde genellikle hafta sonları günü birlik gelen ziyaretçilerini ağırlıyor. Ormanlardan ve göllerden gelen kuş sesleri çevreyi doldururken, İğneada kendisi için verilecek kararları bekliyor. 

 

Longoz ormanı nedir? 

Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistem. Bu ekosistemin devamlılığı bol suyun devamlı var olması.


Vatan