İki banka konut kredi faiz oranını düşürdü!

İki banka konut kredi faiz oranını düşürdü! İki banka konut kredi faiz oranını düşürdü!

Geçtiğimiz Haftadan itibaren döviz kurunda yaşanan düşüşler bugün iki bankanın konut kredisi faiz oranlarını düşürmesini sağladı. Döviz kurunda yaşanan düşüş devam edecek mi? Konut kredisi faiz oranları ne olur?


Geçtiğimiz hafta hem Fed Başkanı Powell’ın faiz indirimi beklentilerini destekleyen açıklamaları hem de tarım dışı istihdamın beklentilerin çok altında gelmesi ile ABD Dolar Endeksi 96,45’e gerileyerek 26 Mart sonrası en düşük seviyeye indi.

Mayıs ayında kur artışı ile hızla yükselen konut kredisi faiz oranları da döviz kurunun gerilemesi ile düşüş göstermeye başladı. ICBC ve Akbank konut kredisi faiz oranlarında bugün indirim uyguladı.

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; Gelişen ülke paralarının bugünkü seyrinde ise, Güney Afrika randı, ruble, Meksika pesosu, rupi ve Güney Kore wonu dolar karşısında bir miktar yükseliş yaşarken Polonya zlotisi, Çek korunası ve Tayland bahtı ise hafif düşüş yaşıyor. Gün başında 5,75 seviyesine yükselen TL ise son saatte dolar karşısında yüzde 1 değer kaybederek 5,8220 seviyesine geriledi ve son hafta pozitif ayrışan TL, bugün günün 2. yarısında dolar karşısında en fazla düşüş yaşayan gelişen ülke parası oldu.

Son bir hafta yükseliş yaşayan ve bugün günün ilk yarısında 94.500 puan üzerine yükselen BIST 100 son saat itibariyle yüzde 1,40 kayıpla 92.772 puana geriledi.

Yurt içinde gözler yarın yapılacak PPK toplantısında. Piyasalar bu ayki toplantıda faiz indirimi beklemiyor, ancak merkezin bir sonraki toplantı için indirim mesajı vermesi ve karar metninde değişikliğe gitmesi durumunda TL’de değer kaybının yaşanabileceği öngörülüyor.

Konut kredisi faiz oranlarının durumunu TCMB’nin yarın açıklayacağı politika faizleri belirleyecek. Repo faizleri değişmese de kurda artış yaşanmadığı sürece konut kredisi faiz oranlarının düşmesi tahmin ediliyor.

 

Bayram sonrasında konut kredi faizlerinde değişiklik oldu mu?

Bankalar yüzde 0.98 faizle konut kredisi kullandırmaya devam ediyor mu?