İkinci el konut fiyatlarına koronavirüs etkisi!

İkinci el konut fiyatlarına koronavirüs etkisi! İkinci el konut fiyatlarına koronavirüs etkisi!

Haziran ayı başı itibarı ile kamu bankaları tarafından sağlanan cazip konut kredisi koşulları ve koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen talebin gerçekleşmesi ile birlikte ilanda olan 2. el gayrimenkullerin fiyatlarında artış yaşandı...Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa tarafından gerçekleştirilen analizlere göre, Bursa’da konut satışlarında ilk 6 ayda yüzde 6,26 artış yaşanırken, ortalama konut metrekare satış fiyatı ise 2 bin 241 TL olarak kaydedildi. 

Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.426 TL oldu

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa tarafından 5 milyon verinin analiz edilerek hazırladığı rapora göre, Türkiye genelinde konut satış fiyatları yüzde 7,73 düştü, 2020'nin ilk 6 ayında ise yüzde 8,59 artış yaşandı. Haziran sonu itibarı ile Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 426 TL'ye ulaştı. 

Bursa’nın gözdeleri Gemlik, İznik, Osmangazi, Nilüfer

Bursa’da konut satışlarında 2019 yılının ilk 6 ayında yüzde 3,30 düşüş yaşanırken,  2020 yılında ise yüzde 6,26 artış kaydedildi. Haziran sonu itibarı ile ortalama konut metrekare satış fiyatı Bursa’da 2 bin 241 TL olarak kaydedildi. Bursa’da en çok değerlenen ilçeler ise Gemlik, İznik, Osmangazi, Nilüfer ve Mudanya oldu.

Verilere ilişkin açıklamalarda bulunan Endeksacom Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, koronavirüs salgını sürecinin öncesi ve sonrasında gayrimenkul sektöründe yaşananları değerlendirdi. 

 

Taleple birlikte fiyatlar da arttı

"Türkiye genelinde konut satış fiyatları Aralık 2018’de düşüşe geçmiş, devam eden düşüş eğrisi ancak Eylül 2019 itibarı ile tekrar yükselişe geçmişti. Aralık 2019’da Türkiye genelinde rekor seviyede konut satışı gerçekleşmiş, sektör 2020 yılına da çok iyi başlamıştı. Ülkemizde pandeminin etkisinin görülmeye başlandığı Mart ayı ortalarından itibaren başta bahçeli ve müstakil ikincil konutlar olmak üzere konut talebinde artış görüldü. Artan talep ile birlikte talep edilen konut satış fiyatında da artış görüldü, fakat pazarda bu artışı karşılayacak işlem olmadığı için değer artışı o kadar yüksek seviyede gerçekleşmedi. 

Haziran başından itibaren sektör cansuyu kazandı

Pandeminin etkisi ile Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetleri geçtiğimiz senenin oldukça altında gerçekleşti. Haziran ayı başı itibarı ile kamu bankaları tarafından sağlanan cazip konut kredisi koşulları ve pandemi nedeni ile ertelenen talebin gerçekleşmesi ile birlikte ilanda olan 2. el gayrimenkullerin fiyatı arttı. 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %209,7 artarak 190 bin 12 oldu."

Konut fiyatları fırlayacak!

Konut alacaklar dikkat! Fiyatlar artacak mı düşecek mi?