İkinci el konut satış fiyatında lider İstanbul!

İkinci el konut satış fiyatında lider İstanbul!Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2013 Haziran ayı raporu açıklandı...Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul,  İzmir  ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2013 Haziran ayı raporu açıklandı. Rapora göre, ikinci el konut satış fiyatında İstanbul lider olurken, kiraların en fazla yükseldiği il ise yine İstanbul oldu. Yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 9 oranında arttı. 


Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, izmir ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2013 Haziran ayı raporu yayınlandı. İstanbul, ikinci el konut fiyat artışında zirvede yer alırken,  Ankara  ile beraber, kiraların en fazla yükseldiği il oldu. Türkiye genelinde yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 9 oranında arttı.


Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle hazırlanan ve ikinci el konudan içeren REIDIN.com Emlak Endeksi'ne göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 1.3, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.8 oranında artış gerçekleşti. İstanbul, bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 1.7 değer artışıyla, Haziran 2013'de ikinci el konut satış fiyadarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Adana'da yüzde 1.5, Ankara'da yüzde 1.1, Antalya'da yüzde 1, İzmir'de yüzde 1, Kocaeli'nde yüzde 0.3, Bursa'da ise yüzde 0.2 oranında arttı. 


Başkan Torun ne diyor? 

Gayrimenkul Yaürım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, "Bu ayki verilere baktığımızda Yeni Konut Fiyat Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 1.8 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre yüzde 32.8 oranında artış gerçekleşti" diyor. Aynı ay içerisinde tüketici fiyat endeksi 0,76, üretici fiyat endeksi ise yüzde 1.3 oranında artış gösterdiğine işaret eden Torun, içinde bulunduğumuz yaz aylarına bağlı olarak mevsimsel bir fiyat artışının da etkisiyle, önümüzdeki dönemde yeni konutlardaki fiyat artışlarının enflasyon oranının üzerinde devam edebileceğini işaret ettiğini de vurguluyor. 


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nm yayınladığı "Bankalarca TL Üzerinden Açılan Kredilere (Konut) Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları" dikkate alındığında Haziran ayında konut kredisi faiz oranının ortalama yüzde 0.7 olarak gerçekleşerek tarihin en düşük oranlarının yakalandığını belirten Torun şunları söylüyor: "Konut fiyatları ve konut kredisi faiz oranları arasındaki ters yönlü kuvvetli ilişki ve önümüzdeki dönemde faiz oranlarının yukarı yöndeki eğilimi dikkate alındığında, bugünlerin konut alımı için doğru zaman olduğuna inanmaktayız." 


Kira artışında da lider İstanbul 


Haziran ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği iller, yüzde 1.4 artışla İstanbul ve Ankara oldu. Aynı dönemde konut kira değerleri, izmir'de yüzde 1.3, Adana'da yüzde 1, Kocaeli'nde yüzde 0.8, Antalya yüzde 0.4 oranında arttı. Bursa'da ise metrekare başına konut kira değerleri değişmedi. 


Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle hazırlanan Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Haziran 2013 raporuna göre ise, yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre yüzde 1.8 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında yükseldi. Geçtiğimiz ay, yeni konut saüş fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde yüzde 2,14, 2+1 daire tipinde yüzde 1.5 oranında artarken; 3+1 daire tipinde yüzde 2,04; 4+1 daire tipinde yüzde 1.3 oranında arttı. Haziran ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 m2 konuüarda yüzde 2.1, 76-100 m2 konutlarda yüzde 1.9, 101-125 m2 konutlarda yüzde 2.1 oranında arttı. 126-150 m2 konutlarda yüzde 2.1, 151 m2 ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 1.8 oranında arttı. 


Amortisman süresi 


İkinci el konutlardaki amortisman süreleri (Geri Dönüş Süresi) incelendiğinde İstanbul'da bir apartman dairesinin fiyatı 17 yıllık (203 ay) kiraya eşit iken, İzmir'de bu süre 18.4 yıla (221 ay) kadar uzamakta. Ankara'da ise bir apartman dairesinin fiyatı 17.8 yılda (213 ay) geri dönüyor. 


Haziran ayında REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 1.8 oranında, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.5 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 3.2 puan fazla artış gösterdi. 


Haziran ayı iübariyle ikinci el konutlardaki yıllık brüt kira getirileri ele alındığında, Türkiye geneli ortalamasının yüzde 6, Ankara ortalamasının yüzde 5.8, İstanbul ortalamasının yüzde 6.1, İzmir ortalamasının ise yüzde 5.6 olduğu görülüyor. 


MORTGAGE Market/ EKONOMİST