İmar barışı ikinci kez uzatılacak mı?

İmar barışı ikinci kez uzatılacak mı? İmar barışı ikinci kez uzatılacak mı?

Başvuru süresi 31 Aralık'ta sona erecek olan imar barışına yaklaşık 9 milyon vatandaş başvurdu. Peki imar barışı ikinci kez uzatılacak mı?31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat aykırı yapıları ilgilendiren imar barışı başvuruları normal şartlarda 31 Ekim 2018 tarihinde sonra erecekti. Ancak gelen yoğun talep nedeni ile başvurular 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Peki imar barışı ikinci kez uzatılacak mı? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşın merak ettiği o sorunun yanıtı verdi. 

Bakan Kurum, 31 Aralık'ta sona erecek İmar Barışı başvurularına ilişkin şunları söyledi; "Şu an için süre uzatımı düşünmüyoruz. 31 Aralık 2018 tarihinde hem başvuru hem ödeme süresi tamamlanacak. Bugüne kadarki başvuru sayısı yaklaşık 9 milyona ulaştı. Gelir olarak da 7 milyar 700 milyon lira gelir söz konusu." dedi.

Kurum, vatandaşlara 31 Aralık'a kadar başvurularını yapmaları ve kaçak binalarıyla ilgili devletle barış sürecini kaçırmamaları çağrısında bulundu.

Kurum, başvurularda yalan beyan ve hatalı beyanların hepsini inceleyeceklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bu barışın gerçekçi olmasını istiyoruz. Bizim buradaki önceliğimiz 31 Aralık 2017’den sonra yapılmış yapı ve doğru beyan olup olmadığı. Hatalı beyan olabilir, hatalı beyanla ilgili vatandaşımızla birlikte bu süreci yönetebiliriz. İmar Barışı 31 Aralık 2017 öncesi yapıları içerdiği için bu tarihten sonra ister afet alanı, ister normal alan olsun, ister mera, ne olursa olsun, 31 Aralık'tan sonra yapı nerelere yapıldıysa biz bunları tespit edip, yıkacağız. Öncesinde yapılan kaçak yapılara ilişkin süreç devam ediyor ve bunların taşınmasına ilişkin de kararlar var. O süreci de hem Afet İşleri Başkanlığımız hem Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz, Bakanlık olarak takibini yapıyoruz."

 

İmar barışına 9 milyon kişi başvurdu!

7 soruda imar barışı başvurularında merak edilenler!