İmar barışı uzatıldı mı?

İmar barışı uzatıldı mı? İmar barışı uzatıldı mı?

İmar barışı başvurularında son tarih yaklaştıkça, bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyor. Peki, imar barışı uzatıldı mı? İmar barışı süresi uzatılacak mı?İmar mevzuatına ve mimari projesine aykırı yapılar, imar barılı ile kayıt altına alınıyor. İmar barışına müracaat ederek yapı kayıt belgesi alan kimselere bazı haklar tanınıyor.

Yapı Kayıt Belgesi alan binalarda su, elektrik ve doğalgaz bağlatabiliyor. İmar Kanunu kapsamında alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal ediliyor.

Kullanım maksadı değişiklikleri de dahil olmak üzere tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis ediliyor. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın veriliyor.

Yapı Kayıt Belgesi alan binalar için yıkılma endişesi son buluyor. Ancak depremsellik açısından yapılarda alınması gereken her türlü tedbiri malikleri alıyor. Yapı kayıt sahipleri kendi mülklerini ekonomik bir değer olarak gösterebiliyor.

İmar barışında e-devlet üzerinden başvurulabiliyor. Başvuruların 8 Haziran'da başladığı imar barışında 31 Ekim 2018 tarihine kadar müracaatlar alınıyor. Bu kapsamda alınacak yapı kayıt belgesi bedeli ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeniyor. 

İmar barışı başvurularında son tarih yaklaştıkça, bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyor. Peki, imar barışı uzatıldı mı? İmar barışı süresi uzatılacak mı?

İmar barışı uzatıldı mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün bir basın mensubunun, imar barışıyla ilgili sürenin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin sorusu üzerine, "Şu an için bir uzatma düşüncemiz yok. 31 Ekim'de tekrar değerlendireceğiz." dedi.


İmar barışında süre uzatılacak mı?


İmar barışının sağladığı 6 fayda!

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com