İmar barışında istenen evraklar!

İmar barışında istenen evraklar!Mevzuata aykırı yapılar için imar barışına başvurarak yapı kayıt belgesi alabiliyor. Peki, imar barışı başvurusunda hangi evraklar isteniyor? İşte imar barışında istenen evraklar..


Mevzuata aykırı binası veya bağımsız bölümü olan kimseler imar barışına başvurarak yapı kayıt belgesi alabiliyor. İmar barışı başvuruları e-devlet üzerinden alınıyor. İsteyenler başvurularını Bakanlığın yetkilendirdiği kurumlara müracaat ederek de tamamlayabiliyor.

İmar barışına 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için müracaat edilebiliyor. Ancak, Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar, Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar ile 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar için imar barışına başvurulamıyor. 

İmar barışı başvurusu 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılabiliyor. İmar barışı başvuru bedeli ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenebiliyor. İmar barışı başvurusunda bazı bilgiler gerekli oluyor. İmar barışı başvurularında gereken 12 bilgi şu şekilde sıralanıyor:

E-devlet üzerinden yapılacak müracaatta gereken bilgiler
1.) E-devlet şifresi

2.) Geçerli bir cep telefonu numarası

3.) Geçerli bir e-posta adresi

4.) Beyan edilecek yapının adresi

5.) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6.) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7.) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8.) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9.) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10.) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11.) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12.) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

 

İmar barışı uygulamasında merak edilen 17 soru!

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com