İMSAD İnşaat malzemesinde Türkiye'nin ilk sanayi endeksini hazırlanıyor!

İMSAD İnşaat malzemesinde Türkiye'nin ilk sanayi endeksini hazırlanıyor! İMSAD İnşaat malzemesinde Türkiye'nin ilk sanayi endeksini hazırlanıyor!

Türkiye İMSAD, inşaat malzemesinde Türkiye'nin ilk sanayi endeksini hazırlıyor. İnşaat Malzemesi Sanayi Endeksi çalışması ile inşaat malzemesi sanayi faaliyetleri ve gelecek beklentileri aylık olarak ölçülecek...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Türkiye İMSAD, inşaat malzemesinde Türkiye'nin ilk sanayi endeksini hazırlıyor. İnşaat Malzemesi Sanayi Endeksi çalışması ile inşaat malzemesi sanayi faaliyetleri ve gelecek beklentileri aylık olarak ölçülecek. 


Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin (İMSAD), 32. Olağan Mali Genel Kurul toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Merkezi'nde yapıldı. İnşaat malzemesi sektöründe Türkiye'nin ilk sanayi endeksinin Nisan 2014'te kamuoyuna açıklanacağının belirtildiği toplantıda, Türkiye ekonomisi, inşaat ve inşaat malzemeleri sektörünün 2014 yılı beklentileri değerlendirildi. 


Türkiye İMSAD Başkanı Dündar Yetişener, genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, bu yıl 30'uncu yaşını kutlayan Türkiye İMSAD'ın, 60 yaşını dolduran köklü sanayi kuruluşları ve yeni üretime başlayan genç sanayici üyeleri ile Türkiye ekonomisinin sanayi tarafında önemli gücünü oluşturduğunu belirtti. Yetişener, "76 sanayici üyesi, 29 dernek, 8 katılımcı üyesi ve 21 bin üretici- bayi ağı ile Türkiye İMSAD. bugün 1,5 milyon istihdam gerçekleştirmekte ve toplam nüfusun yüzde 7,5'ini oluşturmaktadır" dedi. Bölgenin en büyiik üretim üssü konumunda bulunan Türk inşaat malzemeleri sanayinin, küresel girişimci, rekabetçi, yenilikçi ve uluslararası düzeyde temsil gücünü vurgulayan Dündar Yetişener, "2012'de Türkiye'nin ihracatı 152,5 milyar dolar, Türkiye inşaat malzemesi ihracatı 21,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye İMSAD üyeleri 21,5 milyar sektör ihracatının yüzde 75'ini, Türkiye toplam ihracatının ise yüzde 14'ünü realize etmiştir. Sektörümüzün bu yüksek düzeydeki pozitif gelişmesinden gurur duyuyoruz" dedi. 


Hazırlık sürecinde son aşamaya geldikleri İnşaat Malzemesi Sanayi Endeksi çalışması ile inşaat malzemesi sanayi faaliyetlerinin ve gelecek beklentilerinin aylık olarak ölçüleceğini belirten Dündar Yetişener, "Amacımız, inşaat malzemeleri sanayinde faaliyet gösteren işletmeleri, ülkemizin ekonomi yönetimi ile sektörün ilgili tüm tarafları arasında sağlıklı ve düzenli bilgi akışını sağlamak, böylece ekonominin dinamizm kaynağı olan inşaat malzemeleri sanayinin nabzını tutarak projeksiyonlarımızı bu veriler ışığında yapmaktır" dedi. 

Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi, üç ana ve iiç alt endeksten oluşacak. İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, ana endeks olacak ve altında Faaliyet Endeksi, Güven Endeksi ile Beklenti Endeksi yer alacak. 

Her ayın nasıl geçtiği ve sonraki ay beklentilerinin de yer alacağı endeks, her ay periyodik olarak kamuoyuna sunulacak. 


"YEREL SEÇİMLERE KADAR EKONOMİDE BEKLE-GÖR DÖNEMİ" 


Genel Kurul toplantısında ekonominin 2013 yılını değerlendiren ve 2014 yılı beklentilerini paylaşan Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Fuat Can Gürlesel de bu yılın başından itibaren yaşanan siyasi gelişmeler, döviz kurlarındaki artışlar ve faiz oranlarındaki yükselmelerden sonra şimdi yerel seçimlere kadar ekonomide bekle-gör dönemine girildiğini belirtti. Yılbaşından bu yana devam eden işlerin ağırlıklı olarak geçen yıl alınan ve haBölgenin en büyük üretim üssü konumunda bulunan Türk inşaat malzemeleri sanayinin, küresel girişimci, rekabetçi, yenilikçi ve uluslararası düzeyde temsil gücünü vurgulayan Dündar Yetişener, "2012'de Türkiye'nin ihracatı 152,5 milyar dolar, Türkiye inşaat malzemesi ihracatı 21,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye İMSAD üyeleri 21,5 milyar sektör ihracatının yüzde 75'ini, Türkiye toplam ihracatının ise yüzde 14'ünü realize etmiştir. 

Sektörümüzün bu yüksek düzeydeki pozitif gelişmesinden gurur duyuyoruz" dedi. 

Dr. Car Gürlesel, ihracat ve ithalattaki gelişmelere ilişkin olarak ise, "2014 yılında ihracat olanakları özellikle döviz kurlarındaki yükselmeyle birlikte artmaktadır. Öte yandan iç piyasadaki beklentilere ulaşılması için piyasalarda siyasi ve ekonomik alanda istikrar sağlanması ihtiyacı ön plana çıkmaktadır" değerlendirmesini yaptı. Adana Beş Ocak Gazetesi 

pus