İnegöl Kültür Sarayı Binası yıkılacak!

İnegöl Kültür Sarayı Binası yıkılacak! İnegöl Kültür Sarayı Binası yıkılacak!

Belediye Başkanı Alinur Aktaş Başkanlığındaki İnegöl Belediye Meclisi, 2016 yılının ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantıda 40 gündem ve 6 takrir olmak üzere toplam 46 madde görüşüldü.Belediye Başkanı Alinur Aktaş´ın Başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısına Posof Belediye Başkanı Cahit Ilgar´da misafir olarak katıldı. Meclis toplantısında maddeler görüşülmeden önce bir konuşma yapan Posof Belediye Başkanı Cahit Ilgar, “Posof ve İnegöl birbirine çok yakındır. Ciddi manada sayı teşkil eden vatandaşımız burada ikamet ediyor. Bundan dolayı İnegöl´e yakınlığımız uzun yıllardır sürüyor. İnegöl Belediyemizi 3´üncü kez ziyaret ediyoruz. Başkanımız bizi Meclise davet etti. Posof, Türkiye´nin diğer bir ucunda ama buradaki kardeşlerimizi görmek bizi son derece onurlandırıyor. Seçimlerden sonra kardeş belediyecilik geleneği Türkiye´nin birçok bölgesinde görülürken, bizim içinde kardeş olabileceğimiz belediyelerden biri İnegöl Belediyesi´ydi. Kâğıt üzerinde yapmış olduğumuz kardeşlikten öte bir kardeşlik ruhumuz vardı ve bunu taçlandırdık. Bu süre içerisinde İnegöl Belediyemizin sizlerin onayı ve katkısıyla Posof Belediyesine iki adet iş makinesi hediyesi oldu. Kardeşlik hukukunda maddi alışverişler değil, manevi alışverişler de önemlidir. Geçen yaz Belediye Başkanımız bizleri ziyaret etmişlerdir ve bizleri son derece memnun bıraktılar. Bu gidiş gelişlerin iki ilçe arasındaki samimiyet ve dostluğu daha da güçlendireceğine inanıyoruz. İnşallah daha başarılı adımlar atarız. İnegöl´de konuşacak çok şeyimiz var. Süreç içerisinde çok daha şeyler konuşacağız. Toplantınız hayırlara vesile olsun. Burada olmaktan onur ve gurur duyuyorum” dedi.


Ilgar, konuşmasının ardından Başkan Aktaş ve meclis üyeleri ile selamlaşarak ilçedeki diğer ziyaretleri için meclisten ayrıldı.


Gündemde İmar Komisyonuna havale edilecek olan 17 İmar ve Şehircilik Müdürlüğü maddesi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. İki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü takrir maddesi de oybirliği ile komisyona havale edildi.


YEŞİL ALANLARA İHTİYAÇ VAR

Gündemin 29. maddesinde yer alan Belediye Kültür Sarayı´nın yıkılması konusunda söz alan MHP´li Belediye Meclis üyesi Hakan Ergül, “İlçemizde boş alanların çok az olduğunu biliyoruz. Kişi başına düşen metrekare yeşil alan çok az. Meydan, otopark çok az. Son zamanlarda şehir içerisinde çok yanlış yapılaşmalar yaptık. Otoparkın, AVM´nin yapılması İnegöl´de son kalmış meydanları doldurdu. Şimdi bize meydan lazım, bina yıkacağız. Güzel bir meydan oluşacak. Buradaki projenin sonunu bilmiyoruz. Acaba yeni bina mı yapılacak, meydan mı bırakılacak, meydanın yanında bir yapı olacak mı bununla ilgili bir bilgilendirme istiyoruz. Buradaki kiracıların mağdur edilmemesi gerekiyor. Eğer yeni bir bina yapılacaksa öncelik onlara tanınacak mı?” dedi.


YIKILIYOR

Başkan Alinur Aktaş ise, “Yapılan işlere yanlış demek sizin kanaatiniz, bu kararı bir önceki meclis aldı ve uyguladı. Şehirde herkes boş ve yeşil alanlardan bahseder ama 50 bin küsur motorlu araç var. Dolayısıyla otopark gerekiyor ve çalışması yapıldı. İnegöl´ün hızlı büyümesine paralel olarak merkezin bir noktada yoğunlaşmasından kaynaklanan ciddi bir tıkanıklık var. Kültür Sarayını vakti zamanında yapanlara teşekkür ediyoruz. Bu bir süredir konuştuğumuz bir konuydu ve bir süreç yaşadık. Seçim vesaire demeden yer sahiplerine tebligat yaptık ve kiralarını kestik. Burayı boşaltıp, yıkarak Belediye Ek Hizmet Binasına eklenmiş binaları da yıkmak istediğimizi, yer altında bir otopark ve üzerinde meydan yapmak istediğimizi ifade etmiştik. Bu mülk belediyenin. Tarih bizim yaptıklarımızı sorgulayıp, yargılayacak. Bu noktada kiracılar uygun bedellerle oturuyorlar. İnşallah iş yapıp para kazanmışlardır. İki sene önceden gerekli tebligatlar yapılarak 7-8 ay öncede kendilerinden terk edeceklerine dair noter tasdikli belge alındı. Bütün bu çıkışlar son dakikaya kadar gecikmiştir, beklenti olmuştur. Burada yeni bir bina yapılmayacağı için yeni bir yer vermemiz mümkün değildir. Yapılan görüşmelerde de bunları ifade ettik. Biz sadece çarşıda yayalaştırma yaparak yoğunluğu azaltmak istiyoruz. Binanın durumunu görüyoruz, sıkıntılı bir bina. 28-30 yıllık bir geçmişi var. Dolu dolu kullanılmış. Kültür Sanat Kongre vaadimiz buradaki ihtiyacı giderecek. Otopark, lavabolar ve meydan olmak kaydıyla bir projelendirme yaptık ve uygulamasına geçmek istiyoruz. Binayı yıkmak da ciddi bir iş. Üst taraftan itibaren sökümüne başlandı. İki sene gibi bir zaman verdik, kimsenin işi gücüyle ilgili derdimiz olmaz. Bazı arkadaşlarımız tedbirlerini alarak farklı mekânlar tuttular ama bazı arkadaşlarımızda kıpırtı yok. Hava durumunu da göz önüne alarak birkaç ay içerisinde yıkımı bitirmek istiyoruz. Böyle yüksek bir binayı insan sirkülasyonunun yoğun olduğu bir bölgede yapmak zor olacak. Çardak Cami çevresinde yaptığımız yıkıntıları da hep yaşadık. Alışık olduğumuz sahneler. Gerekli katkıları yaptığımızı düşünüyoruz. Arkadaşlarımıza muvaffakiyetler, kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.


Konuşmaların ardından Kültür Sarayı Binasının yıkımı oybirliği ile kabul edildi.


“DOSTUM” GÜNDEME GELDİ

Yeniceköy Mahallesi´nde hayata geçirilecek olan DOSTUM projesinin değerlendirilmek üzere komisyona havalesi oybirliği ile kabul edildi.


MECLİSTEN GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNE YER TAHSİSİ

Gündemin 32. maddesinde yer alan, Huzur Mahallesi Mobiliyum mevkiinde 13 bin metrekarelik alan içerisinde İnegöl Belediyesine ait olan bin metrekarelik alanın yeni İnegöl Gümrük Müdürlüğü Binası yapılması şartıyla İnegöl Gümrük Müdürlüğü´ne cüzi bir rakam karşılığında tahsis edilmesi konusu meclis üyelerinin onayına sunuldu. Görüşülen madde oybirliği ile kabul edildi. İnegöl Mal Müdürlüğü´ne ait olan geri kalan 12 bin metrekarelik alanın ise önümüzdeki günlerde Gümrük Müdürlüğüne tahsis edileceği bildirildi.


SÜLEYMANİYE KONAĞI İLİM YAYMA´YA TAHSİS EDİLDİ

Burhaniye Mahallesi Gaziler Sokak üzerinde bulunan ve İnegöl Belediyesi tarafından restore edilen mahalle konağının İlim Yayma Cemiyeti tarafından 10 yıllığına işletilmesi maddesi oybirliği ile kabul edildi.


DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ

Denetim Komisyonu üyelerinin seçilmesi konusundaki madde meclis görüşüne sunuldu. Oluşan Denetim Komisyonu´nda; AK Parti´den Berat Ertopuz, Hakkı Baydar, Selahattin Külcü ve Serap Aytemur, MHP´den ise Hasan Fehmi Sarı isimleri yer aldı.


CEPHE YENİLEME ÜCRETLERİ TAHSİL EDİLECEK

2011 yılında İnegöl girişinde ana artellerde bulunan binaların cephe düzenlemesi yapılmıştı. Yapılan çalışmanın ardından ücretlendirme konusu görüşüldü. Cephe düzenleme çalışmaları ile ilgili olan takrir maddesi hakkında konuşan Başkan Aktaş, “Bu işlem 2011´de yapıldı. Tutanakları inceledik. Oran hiç geçmiyor. Eski meclis üyesi arkadaşlarımıza sorduk. Yüzde 50´yi konuştuk diyorlar ama tutanaklara geçmemiş. Dolayısı ile yüzde 50 katılım bedellerinin 2 yıl vade ile 4 taksit şeklinde alınması hususunu oran olarak geçmemiz gerekiyor. Bu nihayetinde daha önce konuşularak kararı alınmış ama sırf yüzdesi yazılmadığı için bugün yeniden gündemimize geldi. Asfalt katılım paylarıyla ilgili neden gecikiyor diye duyuyoruz. Bunları hesaplamayla alakalı 3 tane birim var. İmar ve Şehircilik, Fen İşleri, Mali Hizmetler. Bu noktada bizim bir çırpıda bu işi halletmemiz mümkün değil, hesabı kitabı ancak 1,5-2 senede bitiyor. Bundan sonra asfalt bedelleri ile ilgili ne olacak? Bunlar 2011´e aitti. Şimdi 2012 dağıtılacak. 2013 ve sonrası ise TBMM kararı sonucu Belediyelere bırakıldı. Öncesiyle ilgili bir şey yok ama sonrasıyla ilgili alınan kararla inisiyatif Belediye Meclislerine bırakıldı. 2013 ve sonrası ile ilgili konuyu hep beraber görüşüp karara bağlayacağız” dedi.


YÜZDE 35 DEDİLER AMA…

Söz alan MHP´li üye İsmail Karaman, “Ana caddeleri sorumluluk sahibi olan Büyükşehir Belediyesi´nde cephe konusunda yüzde 35´ine vatandaş, yüzde 65´ini Büyükşehir Belediyesi ödüyor. Son aylarda da Büyükşehir´e devrettiğimiz caddelerle ilgili aynı oranlar devam ediyor. Eğer yüzde 50 olursa yeni yapılacak çalışmayla bu çalışma arasında ciddi bir fark olacak. Burada yeni yapılacak çalışmalara uyumlu olması açısından oranların korunmasını teklif ediyorum” şeklinde konuştu.


BUNUN BÖYLE KALMASINI İSTİYORUZ

AK Partili üye Berat Ertopuz ise, “Oradaki sakinlerden meclis üyesi olan Asuman hanımefendiye sorduğumuzda ‘Bizden yüzde 50 alacaktınız, ne zaman alacaksınız´ dedi. Tüm sakinler yüzde 50´yi biliyorlar. Bunun böyle kalmasını istiyoruz” dedi.


Ücret tahsilatının yüzde 50 Belediye, yüzde 50 vatandaş şekilde uygulanması MHP Grubunun 7 ret oyuna karşılık, oyçokluğu ile kabul edildi.


Bursa inegöl Gazetesi