İnegöl'de yıkımlar başladı!

İnegöl'de yıkımlar başladı! İnegöl'de yıkımlar başladı!

Bursa İnegöl Belediyesi, daha yaşanabilir ve modern bir kent oluşturmak için bölgelerde kamulaştırma ve yıkım çalışmaları devam ediyor. Sinanbey Mahallesi ve Kemalpaşa Mahallesi'nde yıkımlar yapıldı.


Bursa İnegöl Belediyesi,  TOKİ  konutlarının olduğu Baykoca Mahallesi ve Akhisar bölgesinde yeni İnegöl'ün gelişimi için çalışmalara başladı. Mevcut yerleşim alanında şehri geleceğe taşıyacak dokunuşlarla modern bir İnegöl oluşturmak için hizmet seferberliğine devam ediliyor.

Bursa'da Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre; şehir merkezinde yoğunlaşayan yaşamı rahatlatmak amacıyla park alanları, yeşil alanlar ve sosyal donatı alanları oluşturmaya yönelik çalışmaların yanında, daha modern bir kent oluşturmak adına kamulaştırma ve yıkım çalışmaları başladı.

İLK YIKIM ORHANİYE MAHALLESİNDE

Çalışmalar kapsamında Çarşamba ve Perşembe günleri iki farklı bölgede yıkıma start verildi. Çarşamba günü Orhaniye Mahallesi Uncu Sokak No:14 ve 16 adresindeki tapunun 520 ada 92 nolu parselinin batısında kalan tek katlı binaların yıkımı yapıldı. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Zabıta Müdürlüğü'nün çevre güvenliği desteği ile söz konusu parselin tamamının yolda kaldığı ve mülkiyet problemi bulunmadığından dolayı burada yıkım yapıldı. Yıkılan binaların olduğu bölgede yeni bir sokak açıldı.

MAHALLE OTOPARKI YAPILACAK

İkinci yıkım çalışmaları ise Kemalpaşa Mahallesi 1. Şark Sokakta yapıldı. 304 metrekarelik alanda bulunan eski yapı, İnegöl Belediyesi tarafından 600 bin TL bedelle kamulaştırma yapıldı. Yıkım sonrası yol aksının düzenleneceği ve burada mahalle otoparkı yapılacağı açıklanan binanın yıkım çalışmasını, Belediye Başkanı Alper Taban da beraberindeki meclis üyeleri ile birlikte izledi. 

VAKİT ÇALIŞMA VAKTİ

Yıkım ile ilgili açıklama yapan  Başkan Taban, "Bildiğiniz gibi Pazartesi günü itibariyle mazbatamızı aldık ve kaldığımız yerden işlerimize devam ediyoruz. Vakit çalışma zamanı dedik. Artık bundan sonra biran önce verdiğimiz vaatleri, açıkladığımız beyanları hayata geçirebilmek adına hızlıca çalışma vakti. Bunları bir bir öncelikle stratejik plana almak adına adımlarımızı atıyoruz, bir taraftan da sahadaki uygulama aşamasına gelen işlerimizi başlatmış oluyoruz" ifadelerini kullandı.

DAHA YAŞANABİLİR BİR ŞEHİR

Yıkımı yapılan alan ile ilgili konuşan Taban, "Bugün de Kemalpaşa Mahallesi 1. Şark Sokaktayız. Özellikle çıkmaz sokakların veya imar mevzuatının dışında kalmış, yeşil alana ve yola taşmış, mevcut parsel durumu itibariyle uygunsuz yapılardan biri olan yapının yıkımıyla alakalı çalışmamızı başlatıyoruz. İnşallah öncelikle burayı açıp yol alanıyla ilgili yol aksını sağlamak, kalan alanıyla ilgili de gerekli düzenlemeyi yaparak araç parklanma ve benzeri imkanları hayata geçirmek istiyoruz. Bugün artık gerçekten daha yaşanabilir alanlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Mevcut imar planları üzerinde de inşallah bunları daha sonra kamuoyunu bilgilendirme adına sunacağız; imar plan revizyonlarımızı, haritalarımızın güncellenmesi, trafik master planımızın hayata geçmesi gibi tüm bu konuları inşallah köklü şekilde ele alıp şehrin gelecek yıllarına uzun zaman hizmet edecek, daha yaşanabilir bir şehir kurgusunu hayata geçirmek adına adımlar atacağız. Birazdan arkadaşlarımız burada 430 ada 43 nolu 304 metrekarelik parsel içerisindeki yerin yıkımını gerçekleştirmiş olacaklar. Mahallemize, şehrimize hayırlı olsun. Ben de burada olup işi yerinde görerek takip etmek istedim. Çalışma arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum" diye konuştu.