İngiltere'de tarım arazilerine hücum var

İngiltere'de tarım arazilerine hücum varKüresel krizde parasını borsalardan ve hisse senetlerinden çeken yatırımcıların yeni güvenli limanı tarım arazileri oldu.


İngiltere'nin saygın gazetelerinden Independent'ın dünkü manşetinde yer alan habere göre İngiltere'de yatırımcılar ve hatta okyanus ötesinden gelen alıcılar paralarını yatırmak için tarım arazisi bulma yarışına girdi. Bu arazilerin fiyatları 30 yıldır hiç olmadığı kadar hızlı artmaya başladı. Örneğin ocak ayında 4 bin sterlin olan 4 dönüm arazinin fiyatı bugün 5 bin 500 sterline yükseldi. Geçen yıl bu dönemde aynı arazinin 3500 sterlin olduğunu belirten gazete fiyat artışının yüzde 75'e dayandığının altını çiziyor.
Arazi arzı az
Yapılan araştırmalara göre kısal kesimdeki gayrimenkullerin değeri geçen yılın 2'nci yarısında yüzde 28 arttı. En son 1970'li yıllarda bu derece artış yaşandığını anımsatan uzmanlar bu yıl da yüzde 10-20 düzeyinde bir artışın yaşanacağını düşünüyor. Tarım arazilerinin fiyatlarındaki artışın gerisinde gıda fiyatlarının rekor üstüne rekor kırmasına karşın, çok az tarım arazisinin satışa çıkarılması var. Kent yaşamının getirdiği sorunlardan bunalanların, aradıkları huzuru kırsal arazilerdeki çiftliklerde bulmaya çalışması da bir başka etken. İstatistiklere göre 2007'de tarım arazilerinin yüzde 38'ini bir çiftlik evine yerleşmek isteyen ve hobi olarak tarım faaliyetleriyle uğraşmak isteyenler aldı. Geleneksel çiftçilerin aldığı arazi oranı ise yüzde 32'de kaldı.
Kaynak: hurriyetemlak.com