İnşaat maliyetleri ve kira artışları sektörü nasıl etkileyecek?

İnşaat maliyetleri ve kira artışları sektörü nasıl etkileyecek?Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Orhan Turan yaptığı enflasyon rakamları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "İnşaat maliyetleri, kiralar arttı. Önümüzdeki süreçte konut problemi olacak" dedi.


Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Orhan Turan, artan enflasyon rakamları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Dünya'dan Yener Karadeniz'in haberine göre, TÜRKONFED Başkanı Turan 80’lerdeki gibi yatırım için ev ve araba alındığını söyledi.

İnşaat maliyetleri ve kira artışları sektörü nasıl etkileyecek?

Şu anda rekabetçi ülkelerde 50-60 bandından olan CDS’in ülkemize 430’a çıktığını dile getiren TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, “Belirsizlik var. Kur, enflasyon artıyor. Faizlerin düşmesi olumlu bir şey ama dolar artacaksa da orda bir çelişki var. 40 yıldır faizler düşürmeye kalkmışlar ama bizim riskleri düşürmemiz lazım. Faizlerin düşük olması, finansmana erişimin kolay olması aranan şeyler bunlar. İnşaat maliyetleri, kiralar arttı. Önümüzdeki süreçte konut problemi olacak. Yeni proje ya da inşaat ruhsatları düşüşte. Finansman maliyeti arttı. 80’lerde yatırım için ev ve araba alınıyordu. Şimdi yine benzer bir durum var. enflasyon yüksek olduğunda stok artıyor. Çünkü oradan kazanıyorlar. Türkiye olması gereken yerde değil. Herkes bunu kabul etmeli” şeklinde konuştu.

Konutta enflasyon uçtu!