İnşaat Mühendisleri Odası, Antalya tramvayına tepkili!

İnşaat Mühendisleri Odası, Antalya tramvayına tepkili! İnşaat Mühendisleri Odası, Antalya tramvayına tepkili!

Antalya'da yapılması planlanan 18 kilometre uzunluğundaki tramvayın Türkiye'nin en pahalı raylı sistem projesi olduğu ortaya çıktı. 14.4 milyon lira tutarındaki projeye, İnşaat Mühendisleri Odası'nın tepkisi sürüyor.ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği Antalya raylı sisteminin ikinci etap ihalesi 9 Eylül 2015'te sonuçlandı. Yedi firmanın katıldığı ihale 259 milyon 498 bin liralık teklifiyle Makyol İnşaat'ın oldu. Şehir merkezindeki Meydan ile Aksu ilçesindeki EXPO alanını birbirine bağlayacak hat, Antalya Havalimanı'na da raylarla ulaşım sağlayacak. Hattın yaklaşık 16.9 kilometresi hemzemin, 980 metresi aç-kapa ve 214 metresi köprü tipi şeklinde projelendirildi, ihale şartnamesine göre 14 Eylül 2015'te başlayıp 450 gün sürecek çalışmalar 8 Aralık 2016'da tamamlanacak ve toplam maliyeti 14.4 milyon liraya mal olacak. 

Bu rakam 22.3 kilometre uzunluğundaki  İzmir  hattında 8.1 milyon, aynı uzunluktaki Eskişehir hattında 4.1 milyon, 13 kilometrelik Samsun hattında 6.4 milyon, 16.5 kilometrelik Kayseri hattında ise 4.3 milyon lira. 

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Gem Oğuz. kötü zemin ve viyadükler gibi unsurların raylı sistemlerin yapım maliyetlerini artırdığını olduğunu, ancak Antalya için bunların söz konusu olmadığını belirterek "Ben bakıyorum dümdüz bir zemin. Üç küçük köprü var. Onlar da maliyeti artırıcı değil. Maliyet artırıcı bir şey yok yani."diye konuştYurt Gazetesi