09 / 12 / 2022

İnşaat sektöründen kamu inşaat projeleri için fiyat farkı talebi!

İnşaat sektöründen kamu inşaat projeleri için fiyat farkı talebi!

İnşaat sektöründeki maliyet artışları gündemden düşmüyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de konuya ilişkin konuştu. İnşaat sektöründeki maliyet artışları gündemden düşmüyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de konuya ilişkin konuştu. 

Dünya Gazetesi'nde habere göre; inşaat sektöründeki maliyet artışları gündemden düşmüyor. Sektörde demir-çelik ilk sırada yer almak üzere büyük maliyet artışları yaşandığına dikkat çeken İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, özel sektörün üstlendiği kamu projelerindeki maliyet yükselişlerinin karşılanabilmesini teminen, firmalara fiyat farkının ödenmesi ya da koşula bağlı tutulmayan fesih hakkı verilmesinin, sektördeki en önemli beklentilerden olduğuna vurgu yaptı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “İnşaat sektöründe demir-çelik başta olmak üzere çok büyük maliyet artışları yaşandı. Özel sektörün üstlendiği kamu projelerindeki maliyet artışlarının karşılanabilmesini teminen, firmalara fiyat farkı ödemesi veya şarta bağlı olmayan fesih hakkının tanınması sektörün en önemli beklentisi” açıklamasında bulundu.

İnşaat sektöründen kamu inşaat projeleri için fiyat farkı talebi!

Avdagiç, konuya ilişkin gerçekleştirdiği değerlendirmede demir fiyatları ile beraber kurda yaşanan dalgalanmaların, Kovid-19 salgını ve izolasyon tedbirleri gerekçesiyle meydana gelen işgücündeki yavaşlama ve bunun sonucunda taahhütlerdeki aksamaların inşaat sektöründe problemler oluşturduğunu dile getirdi. İTO Başkanı, TÜİK’in İnşaat Maliyet Endeksi’nin de Mart 2021'de yüzde 31,97 oranında yükselerek, Eylül 2018’den bu yana artış kaydettiğini ifade etti. Avdagiç, “Bu sektördeki her gelişme, diğer sektörleri de ilgilendiren ve etkileyen, özellikle de pandemi şartlarında bu etkisini daha da fazlalaştıran bir niteliğe sahiptir” dedi. 

Sektör üzerindeki vergi yükünün azaltılması önem taşıyor

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, konuyla ilgili şunları söyledi:

İnşaat sektöründen kamu inşaat projeleri için fiyat farkı talebi!

“Kamuya iş yapan firmaların ayakta kalabilmesi için çıkarılacak fesih ve fiyat farkı kararnamesi ile hem hizmetler sıkıntısız yürümeye devam edecek, hem de kamunun bilahare daha maliyetli alımlarının önüne geçilecektir. Diğer yandan stopaj ve KDV tevkifat oranlarında yapılan artışların firmalar üzerindeki baskıyı artırdığı da göz önüne alınarak sektör üzerindeki vergi yükünün azaltılması büyük önem taşımaktadır.

İnşaat sektöründe zam artışları gündemde!

İnşaat malzemelerinde 'zam' krizi!
Geri Dön