İnşaatta monarşi sistemi! Kuşaklar arası yönetim!

İnşaatta monarşi sistemi! Kuşaklar arası yönetim!Aile şirketlerinde her 25 yılda bir nesil yenileniyor. İnşaat, gayrimenkul, turizm alanında faaliyet gösteren birçok şirketin başındaki isim kuşaktan kuşağa değişiyor...


Aile şirketlerinde her 25 yılda bir nesil yenileniyor. 5 ila 10 yıl arasında Türkiye'de bulunan aile şirketlerinin yüzde 70'i kuşaklar arası el değiştiriyor. Capital Dergisi'nde yer alan habere göre; el değiştirecek şirketlerde halefin kim olacağının belli olmaması, şirketlerin geleceğini tehlikeye sokuyor.  Önemli şirket temsilcileri, bu konu hakkında görüşlerini şöyle anlatıyor...

İnşaatta monarşi sistemi! Kuşaklar arası yönetim!

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, “Tek çocuk olmama rağmen çocukluğumdan itibaren babam beni sistemli olarak hazırladı'' şeklinde konuştu. Okyay, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Ben de şimdi oğlumu küçük yaştan itibaren liderlik için hazırlıyorum. Henüz yaşı küçük de olsa da iş seyehatlerime oğlumla birlikte gitmeye çalışıyorum. Ofiste de oğlumun özel bir yeri var. Okuldan geldikten sonra o da benimle birlikte ofiste zaman geçiriyor."

İnşaatta monarşi sistemi! Kuşaklar arası yönetim!

Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ise ikinci kuşağı yaz tatillerinde imkan olduğu kadar işle tanıştırmaya özen gösterdiğinden bahsederek, "İleride şirketi kim hak ederse o yönetecek" diyor. 

İnşaatta monarşi sistemi! Kuşaklar arası yönetim!

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, önümüzdeki süreçte yönetim kurulu başkanlığına aileden en yakın adayın oğlu Alper Özyurt olduğundan bahsediyor. Özyurt, “Kendisi okul hayatıyla paralel olarak şirketimizin farklı departmanlarında deneyimler elde etme fırsatı buldu. Son 5 yıldır da şirketimizde yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev alıyor” diye konuştu. Oğlunun aynı zamanda projelerin satış ve organizasyonunun sorumluluğu görevini gerçekleştirdiğini anlatan Özyurt, oğlunun kısa süre içinde satış ve pazarlamayla ilgili önemli başarılar hayata geçirdiğini söyledi. 

İnşaatta monarşi sistemi! Kuşaklar arası yönetim!

İnşaat sektöründe aile şirketleri farkını ortaya koyuyor!