İpotekli konut satışları düşüyor!

İpotekli konut satışları düşüyor!TÜİK Ağustos 2018 Konut Satış İstatistikleri verilerine göre, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,1 oranında azaldı...


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün yayımlanan Ağustos 2018 Konut Satış İstatistikleri verilerine göre, Ağustos'ta Türkiye genelinde toplam 105 bin 154 adet konut satıldı. Konut satış sıralamasında 15 bin 262 adet konut satışı ile İstanbul yine zirveye yerleşti. İstanbul'u 9 bin 291 konut satışı ile Ankara, 5 bin 64 konut satışı ile  İzmir  izledi. 

12 bin 743 ipotekli konut satıldı

Verilere göre, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,1 oranında azalış göstererek 12 bin 743 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 2 bin 82 konut satışı ile zirvede. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 21,3 ile Artvin oldu.

Faizler düşmediği sürece ipotekli konut satışları artmaz

İpotekli konut satışlatının düşmesinin en önemli nedeni faizlerin yükselmesi olarak gösteriliyor. Konut kredi faiz oranları yüzde 3'ü geçmiş durumda. Yüzde 1'in altında faiz veren banka yok. Bankalar konut kredi faizlerini düşürmediği sürece, ipotekli konut satışlarındaki düşüş devam edecek. 

Dün itibari ile 5 banka daha konut kredisi faiz oranını artırdı. Bankaların konut kredisi faiz oranı ortalaması yüzde 2.6’ya ulaştı.

 

En düşük konut kredisi faiz oranını hangi banka veriyor?

2018 Ağustos'ta 105 bin 154 konut satıldı!
 


Esra Nur AÇKI/Emlakkulisi.com