İrfan Usta 2021 yılında 40 şubeye ulaşmayı hedefliyor!

İrfan Usta 2021 yılında 40 şubeye ulaşmayı hedefliyor!

Pide ve lahmacun konseptiyle hizmet veren İrfan Usta, franchise vererek 2021 yılında 40 şubeye ulaşmayı hedefliyor. 50 bin TL giriş bedelinin alındığı şubeler için aylık ciro hedefi 150 bin ile 200 bin TL arasında değişiyor.


Pide ve lahmacun konseptiyle faaliyet gösteren İrfan Usta, franchise şubeler açarak, Türkiye'deki şube sayısını artırmayı hedefliyor, ilk restoranını 2013 yılında açan İrfan Temel, Kozyatağı, Pendik, Beşiktaş, Ataşehir ve Ankara'dan sonra Bulgur-lu'da tarihi Feraye Köşkü'nde hizmet vermeye devam ediyor. Ekonomist'ten Burcu Tuvay'ın haberine göre, ayrıca Bostancı'da İrfan Usta Şarküteri ve içerenköy'de de tatlı imalathanesi bulunuyor.

Mutfağa olan merakı çok küçük yaşlarda başlayan İrfan Temel, bıçak tutmasını 10 yaşında öğrendi ve meslek hayatına 19901ı yılların başında İstanbul Beşiktaş'ta lüks bir restoranın mutfağında başladı. Çalıştığı restorandaki ustası Temel'de olan yeteneği gördü ve bir gün "Sen kebap yapabilir misin?" diye sordu. Temel'in ustalık hayatı o gün başlamış oldu. İstanbul'da çeşitli restoranlarda çalıştıktan sonra kendi ismiyle restoran açtı. Bugün kendisine ait dokuz restoranla faaliyet gösterdiklerini söyleyen Temel, franchising vererek 2021 yılında 40 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

ABD'Yİ HEDEFLİYOR

Şubeler için aylık ciro hedefi, minimum 150 bin TL ile 200 bin TL arasında değişiyor. Maliyetlerin lokasyonlara göre değişken olmasından dolayı franchise görüşmelerinde maliyet ve kârlılık hesaplaması yapılarak kâr marjı belirleniyor. Şubelerden royalty bedeli olarak yüzde 3 alınıyor. Markaya uyum sağlayabilecek vizyon ve misyon sahibi kişiler tercih ediliyor.

Mimari proje, İrfan Usta tarafından yapılıyor. Usta tedariki ve eleman temini konusunda da destek sağlanıyor. Ustaların eğitimini de şirket veriyor. Türk kebap kültürünü tüm dünyaya açmayı hedeflediklerini ifade eden İrfan Temel, şöyle devam ediyor:

"Şu an ABD ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu kültürel mirası tüm dünya ülkelerinde tanıtabilecek iş ortaklarıyla kontrollü olarak yürütebileceğimizi, düşünüyoruz. Bu yıl Bulgurlu'da tarihi Feraye köşkünü açtık. Önümüzdeki aylarda yurtdışı ve yurtiçi yatırımlarımız olacak."

 

 İrfan Temel, tarihi Feraye Köşkü'nü restoran yaptı!