İş Bankası’ndan 2B arazileri için cazip kredi!

 İş Bankası’ndan 2B arazileri için cazip kredi!



İş Bankası, 2/B uygulaması ile arazilerini peşin olarak satın alarak yüzde 44 indirimden faydalanmak isteyen hak sahiplerine 120 aya varan vadelerle ve yüzde 1,07’den başlayan faiz oranı ile uygun kredi veriyor


Türkiye İş Bankası, kamuoyunda 2/B Yasası olarak bilinen ve hak sahiplerinin yıllardır tapusuz olarak kullandıkları taşınmazlar için tapu alabilmesini sağlayan uygulama için özel bir kredi hazırladı. İş Bankası’nın sunduğu kredi ile peşin ödeme imkânı olmayan hak sahipleri, yüzde 1,07’den başlayan faiz oranlarıyla kredi kullanarak taşınmazına yüzde 44 indirimden faydalanarak sahip olabilecek.


2/B uygulaması kapsamındaki arazilerde hak sahiplerine arazinin rayiç bedelinin peşin ödenmesi halinde yüzde 44 indirim imkânı sunuluyor. Taşınmazın satış bedeli üzerinden yüzde 30 indirimin yanı sıra hak sahibinin peşin ödeme yapmak istemesi halinde bu tutar üzerinden yüzde 20 ek bir indirim daha yapılması söz konusu oluyor ve hak sahibi taşınmazı toplamda yüzde 44 indirimle satın alabiliyor.


Peşin ödeme imkânı olmayan hak sahipleri 100.000 TL rayiç bedelli arazinin %yüzde 4 indirim ile 56.000 TL tutarındaki kredisi için 36 ay vadede 1.952 TL, daha küçük taksit ödemek isteyen hak sahipleri ise 120 ay vadede 928.-TL taksitle taşınmazlarının sahibi olabilecek. Peşin ödeme gücü olmayan veya yüksek taksit tutarı ödeyemeyecek hak sahipleri İş Bankası’nın sunduğu çözümlerle taşınmazlarının tapusuna kavuşabilecek.


İş Bankası’nın 2/ B kredisinden faydalanmak isteyen hak sahiplerinin cazip koşullarla ve krediye konu taşınmazın ipoteği ile kullanabilecekleri 2/B kredisi için herhangi bir İş Bankası şubesine başvurmaları yeterli oluyor.


2/B Yasası ile hak sahiplerinin yıllardır tapusuz olarak kullandıkları taşınmazlar için tapu alabilecek olması, kazanılan gelirin kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleştirilmesinde de kullanılacak olması, orman köylülerinin desteklenmesi, verimsiz orman alanlarının ıslahı ve yeni orman alanlarının tesisinde kullanılacak olması gibi kamu yararına dönük uygulamalar hedefleniyor.