İş yeri kira düzenlemesi istismar mı ediliyor?

İş yeri kira düzenlemesi istismar mı ediliyor? İş yeri kira düzenlemesi istismar mı ediliyor?

İSTİB Başkanı Ali Kopuz, iş yeri kira düzenlemesinin hem kiracılar hem de mülk sahipleri tarafından istismar edildiğini ifade etti. Kopuz, yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti...İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, koronavirüs salgını sebebiyle ülkede çeşitli düzenlemeler yapıldığını belirtti. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kopuz, ticari hayatın devamlılığının sağlanması için getirilen iş yeri kira düzenlemesini her iki tarafta da istismar edenler olduğuna dikkat çekerek bu konuda bir düzenleme ihtiyacı oluştuğunu dile getirdi.

İSTİB'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen İSTİB Başkanı Ali Kopuz, koronavirüs salgını dolayısıyla Türkiye’de alınan tedbirlere ilişkin "Salgın başladığından beri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem sağlık, hem de ekonomik ve sosyal alanda mücadele veriliyor. Allah’a şükür ki Türkiye salgının her iki cephesinde de başarıyla savaşıyor, ümit verici gelişmeler elde ediyor. Hükümetiniz, salgının ekonomik ve sosyal hayatımıza etkisini azaltmak için, vergi ve sosyal güvenlik düzenlemelerinden, avantajlı kredilere kadar birçok önlemi hayata geçirdi" diye konuştu.

Bu önlemlerin lerin her gün yenilendiğini ve geliştirildiğini de vurgulayan Kopuz, önlemlerden biri olan işyeri kiralarına ilişkin düzenlemeyle ilgili şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi bu karar, 26 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un Geçici 2. Maddesi ile uygulamaya girdi. '1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenmemesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmaz.' şeklindeki bu yasal düzenleme şu anlama geliyor: İş yeri sahipleri, Mart 2020 ile Haziran 2020 arasındaki döneme ilişkin kiralar ödenmediği için iş yeri kira sözleşmesini feshedemez ve kiracılarını tahliye edemez. Ancak bu düzenlemedeki hükümlerin, kira borcunun ödenmemesi bakımından bir muafiyet sağlamadığı da açık... Yani kiracılar bu madde hükmüne dayanarak kira ödeme yükümlülüğünden kurtulamamışlardır. Bu düzenleme ile ticari hayatın devamının sağlanması için iş yeri kira sözleşmelerinin kiraya veren tarafından feshinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Ne yazık ki iyi niyetle yapılmış bu düzenleme, her iki taraftan da bazı kişiler tarafından istismar ediliyor. Kimi kiracılar bunu kiralarını ödememek için bir fırsat olarak değerlendiriyor. Kimi iş yeri sahipleri ise hiç iş yapmayan kiracılarını kiralarını hemen ödemeleri için sıkıştırıyor. Bu konuda üyelerimizden gelen birçok şikâyet var. İnanıyorum ki, en kısa zamanda konuyla ilgili bir düzenleme yapılacak ve mağduriyetlerin doğması engellenecektir."

İş yeri kiralarına düzenleme! 

İş yeri ve konut kiralarıyla ilgili hangi haklar alındı?