İsrail'in Hayfa'dan Dubai'ye uzanan demir yolu projesi!

İsrail'in Hayfa'dan Dubai'ye uzanan demir yolu projesi! İsrail'in Hayfa'dan Dubai'ye uzanan demir yolu projesi!

İsrail, Hayfa'dan Dubai'ye uzanacak bir demir yolu projesiyle Ürdün üzerinden ülkesini Körfez'e bağlamayı düşünüyor. 

İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, geçen hafta Umman'ın başkenti Muskat'ta gerçekleştirilen Uluslararası Ulaştırma Konferansında, ülkesinin "Barış Demir Yolu" adını verdiği projesini anlattı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Donald Trump liderliğindeki ABD yönetiminin projeye destek verdiğini dile getiren Katz, söz konusu projenin "İsrail'in Avrupa ile Körfez ülkeleri arasında karadan kurulacak bir köprü ve Ürdün'ün bölgesel bir ürün nakliye merkezi olması" şeklindeki iki temel düşünceye dayandığını ifade etti. 

Projenin hayata geçirilmesi halinde bölgede daha ucuz ve hızlı bir ek ticari yol oluşacağını da söyleyen Katz; bunun Ürdün, Filistin ve İsrail'in yanı sıra Körfez ülkelerine ve uzun vadede Irak ekonomisine katkı sağlayacağını bildirdi.  Her fırsatta bağımsız bir Filistin devletine karşı olduğunu söyleyen Katz, tanıtım sırasında yaptığı konuşmada ise bu projenin Filistinlilere getireceği "faydalardan" bahsetmeyi ihmal etmedi.

Katz, yeni demir yolu ağının Hürmüz ve Babu'l Mendeb boğazlarındaki İran otoritesine karşı alternatif bir güzergah oluşturacağını söyledi. 


Hayfa'dan başlayıp Dubai'ye uzanan hat

Katz, projenin ayrıntılarını anlatan tanıtım görüntüsünü de sosyal medyada paylaştı. Tanıtım görüntüsünde anlatılanlara göre, İsrail'in Akdeniz kıyısındaki Hayfa kentinde başlayan demir yolu hattı, Dubai'ye kadar uzanıyor.

İsrail'den başlayan hat; Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) geçiyor. Ana hattın yanı sıra demir yolu bazı yan kollara da ayrılıyor. Hat doğuda İsrail-Ürdün sınırındaki Şeyh Hüseyin Sınır Kapısı'na, güneyde ise Batı Şeria-Celme sınırına uzanıyor. İsrail, bu şekilde Filistinlilerin Hafya Limanı üzerinden ithalat-ihracat yapabileceğini iddia ediyor.

 Ayrıca hat üzerindeki Ürdün'ün İrbid kentinde de ekonominin canlanmasına katkı sağlayacak büyük modern bir ürün merkezi kurulabileceği ileri sürülüyor.

Projeye göre Ürdün'den Suudi Arabistan'a ulaşan hat, Hayfa ile Riyad'ı bin 590 kilometrelik demir yolu ile birbirine bağlayacak. Hattın Riyad'dan ayrılan iki kolunun Dammam Limanı ile Cubeyl Limanı'na uzanacağı, devam eden diğer kolunun ise Riyad'dan 970 kilometre daha yol katedilerek Dubai'ye ulaşacağı aktarılıyor.Bu projenin Irak ve Suriye'de istikrar sağlandığı takdirde ilerde Ürdün, Irak ve Suriye'yi de birbirine bağlayacak şekilde düzenlenebileceği öngörülüyor. 

İsrail'in tanıttığı demir yolu projesi konusunda hattın geçeceği Arap ülkelerinden ise henüz olumlu veya olumsuz gelen bir tepki yok. Buna karşılık ABD'nin projeye destek verdiği belirtiliyor.