27 / 05 / 2022

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nden 500 milyon dolarlık yatırım!

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nden 500 milyon dolarlık yatırım!

Türkiye'nin en büyük fuar alanlarına sahip İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM), 500 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'nin ve havzanın en büyük fuar alanını yapacak.Türkiye'nin en büyük fuar alanlarına sahip İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM), 500 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'nin ve havzanın en büyük lüar alanını yapacak. 


DEV YATIRIM HAYATA GEÇMEYE HAZIRLANIYOR 

Yüzde 41,47'si İstanbul Ticaret Odası'na (İTO), yüzde 27,24'ü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB), yüzde 23,89'u İstanbul Büyiikşehir Belediye si'ne (İBB), geri kalan kısmı da Bakırköy Belediyesi, İstanbul Ticaret Borsası. İstanbul Sanayi Odası ve İktisadi Kalkınma Vakfı'na ait olan İDTM, Avrupa'nın en büyük ilk 10 fuar merkezi arasında olacak dev bir yatırımı hayata geçirmeye hazırlanıyor. 


Söz konusu yatırım, İBB ve İDTM Başkanı Kadir Topbaş, İTO Başkanı ve İDTM Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar ile çok sayıda davetlinin katılımıyla WOW İstanbul Hotel's Convention Centeı'da açıklandı. 700 bin metrekarelik alan büyüklüğüyle Türkiye'nin ve havzanın en büyük, Avrupa'nın ise en modern fuar merkezi olması planlanan projede 300 bin metrekareyi aşan kısım fuar alanlarına ayrılacak. 


2019 YILI SONLARINDA TAMAMLANACAK 

365 gün hayatın devam edeceği 35 bin metrekarelik alanda ise fuar alışveriş merkezi, restoran ve kafelerin yer alacağı bir yaşam merkezi bulunacak. Yeşil bina standartlarında inşa edilecek ve Leed Sertifikası sahibi olacak yatırım, iki ayrı etapta gerçekleşecek. Birinci etap inşaatın 2017 yılının eylül ayında bitirilmesini planlanıyor. İlk etapta ofis veya otel şeklinde ticaret/turizm alanı oluşturulacak. 


Fuar alanlarını kapsayacak ikinci etabın inşaatına ise 2018 yılının ilk aylarında başlanacak ve 2019 yılı sonlarında tamamlanacak. Alanın alt kısmında tüm araçların 12 dakika içinde tahliye edilebileceği 8 bin kapasiteli kapalı otopark bulunacak. 


İDTM, yeni fuar merkezine doğrudan bağlantılı metro istasyonu ile yayalara kolaylık sağlarken, 4 ana aksa yönlenecek trafik ve yol düzenlemesi ile de İstanbul trafiğine rahatlık sağlayacak. 


İBB OLARAK SADECE BAŞKAN İMZASI İLE DİLEDİĞİMİZ KADAR KREDİ ALANİLİYORUZ 

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Kadir Topbaş, İstanbul'un her alanda bir numarası olması gerektiğini söyledi. 


Bugün lansmanını yaptıkları adımdan sonra daha farklı bir fuar hazırlığı içinde oldukları bilgisini veren Topbaş,  TOKİ  ile yaptıkları görüşmelerde belirledikleri 2 metro istasyonlu bir lokasyonda, yeni havalimanına yakın bir yerde 300 milyon metrekare alan içerisinde kampüs niteliğinde bir fuar alanı hazırlıkları olduğunu kaydetti. 


3. HAVALİMANI İÇİN DIŞ KREDİ VERİLMEDİ 

"Gelen insan 1 hafta oradan ayrılmak istemesin. Her türlü imkanlar sunulsun. Gelen kişi ailesiyle birlikte gelsin" diyen Topbaş, böyle bir konseptin dünyada örneği olmadığını, böyle bir yeri yapmaları halinde İstanbul'un fuarcılıkta dünyada adından bahsettiren bir yer olacağını dile getirdi. 


Büyükçekmece Gazetesi