İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

İstanbul Havalimanı’na büyük taşınma için saatler kaldı. Yeni havalimanı hem transit yolcu taşımacılığının hem de çevresinde kurulacak serbest bölgeyle ticaretin merkezi olacak.


Dünyanın sıfırdan inşa edilen en büyük havalimanı projesi olan İstanbul Havaalanı'na dev göç bu gece başlıyor. 29 Ekim 2018 yılında açılışı yapılan İstanbul Havalimanı'na kademeli olarak planlanan büyük taşınma 45 saat sürecek 

Sabah Gazetesi'nden Metin Can'ın haberine göre; İstanbul Havalimanı'na geçiş, bu gece 03:00'da başlayıp ve 6 Mart Cumartesi günü saat 00:00'da tamamlanacak. Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinin en büyük vizyon projelerinden biri olan havalimanı, bir meydandan çok daha fazlası... Havacılık sektöründe İstanbul'u dünyanın en önemli transfer merkezi yapacak olan havalimanı, etrafında kurulacak serbest bölgeyle ticaretin ve üretimin de merkezi olacak.

İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

ÖZEL BÖLGE KURULUYOR

İstanbul Havalimanı'nın hemen yanına Özel İhtisas Serbest Bölgesi kurulması için düğmeye basıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından devam eden çalışmalar kapsamında bu bölgede yüksek katma değerli üretim yapan teknoloji firmaları bulunacak. Bine yakın firmanın serbest bölgede bulunmak için görüşmeler düzenlendi.

İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

İLK YATIRIM ROBOTA

Bölgeye kurulması planlanan ilk yatırım haberlerinden biri de Dof Robotics'ten geldi. Dünyanın 50 ülkesine simülasyon ve eğlence robotları üreten firma, ABD'de gerçekleşen, CES Las Vegas 2018 Fuarı'nda ödül almıştı. Bakanlık temsilcilerinin kurulacak yeni OSB için iş örgütlerinden görüş aldığını belirten Dof Robotics Yönetim Kurulu Başkanı ve ASKON Başkan Yardımcısı Mustafa Mertcan, "Yatırım hazırlığına başladık" dedi.

İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

YENİ TEŞVİKLER VERİLECEK

Serbest bölge statüsünde olacak bölgede teşvikler de katlanacak. Yeni bölgede yer alan sanayiciler yaptığı yatırımın yüzde 45'ini geri alacak. Kurumlar Vergisi indirimi desteği, sigorta primi işveren hissesi desteği, Gümrük Vergisi muafiyeti ve KDV istisnası gibi avantajlardan yararlanacak. Emlak vergisi, bina inşaat ve yapı kullanma harcı, ÇED raporu, arıtma maliyeti ve atık su bedeli de ödemeyecek.

İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

900 TIR MEKİK DOKUYACAK

Atatürk Havalimanı'nın (AHL) İstanbul Havalimanı'na taşınması kademeli olarak yapılacak. Taşınma güzergâhı, Basın Ekspres Yolu, Mahmutbey gişeler ve Odayeri şeklinde olacak. AKOM tarafından düzenlenecek taşınmada bazı yollar trafiğe kapatılacak. Havadan ve karadan geniş güvenlik önlemleri yapılacak. Yaklaşık 900 TIR bu güzergâhta mekik dokuyacak. 10 bine yakın ekipman ile 700'ün üzerinde motorlu araç şoförleriyle İstanbul Havalimanı'na gidecek. 200'e yakın uçak ise Atatürk Havalimanı'ndan boş olarak kaldırıp İstanbul Havalimanı'na intikal uçuşu yapılacak. 6 Nisan saat 14.00 itibarıyla THY İstanbul Havalimanı'ndan Ankara'ya yapacağı ilk sefer ile kademeli olarak tüm uçuşlarını buradan yapmaya başlayacak. AHL'den son tarifeli uçak da Singapur'a kalkacak.

İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

14 BİN SAAT EĞİTİM

THY'nin taşıma görevini yapan lojistik firması, yaklaşık 9 ay süren hazırlık döneminde bin 800 personele 14 bin saat eğitim verdi. Taşınacak 15 bin ekipman özel olarak barkotlandı. Taşımayı yapacak TIR'lar özel bir yazılımla takip edilecek ve aksayan yönlere anında müdahale edilecek.

İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

İBB BAŞKANI UYSAL: 15 GÜN ULAŞIM ÜCRETSİZ

İstanbul Havalimanı'na yolcuların rahat ulaşması için HAVAİST, 15 gün süreyle ücretsiz seferler düzenleyecek. HAVAİST, İstanbul Havalimanı'na 5 hat düzenleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "HAVAİST araçlarının hem kalkış hem de sefer sayısı talebe göre artırılabilir. 15 ile 40 dakika arasında kalkış noktalarından hareket edilecek. Bir problem yaşamadan sıkıntı çözülmüş olacak. Bu konuda ayrıca bu süreç içinde İETT'nin Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na direk 15 gün süreyle ücretsiz taşıması var. Atatürk Havalimanı yanlışlıkla gelen birisi oradan rahatlıkla buraya gelebilecek" diye konuştu.

İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

HANGİ YOLLAR TRAFİĞE KAPANACAK?

 Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na yapılacak büyük taşınma planı ve kapatılacak yol güzergahlarıyla ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, şu açıklamalarda bulundu "Atatürk havalimanı ile Mahmutbey batı kavşağı istikameti 5 Nisan saat 22.00 ile 6 Nisan 23.59 arasında 26 saat trafiğe kapatılacak. Mahmutbey Batı kavşağı ile İstanbul Havalimanı istikameti 5 Nisan saat 22.00 ile 6 Nisan saat 10.00 arası 16 saat kapanacak. İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki Kuzey Marmara otoyolu ile Basın Ekspres yolu, Mahmut Bey Batı Kavşağı ile Yeşilköy Havuzlu kavşağı istikameti 6 Nisan gecesi saat 01.00 ila 6 Nisan saat sabah 10.00'a kadar trafiğe kapatılacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de içinde bulunduğu Kuzey Marmara Otoyolu'nun Reşadiye kavşağı ile Yassıören Kavşağı istikametinde 5 nisan saat 22.00 ila 6 nisan saat 10.00 arası gidiş ve dönüş yönünde 12 saat trafiğe izin verilmeyecek. Bu yolları kullanacak olan sürücüler alternatif güzergâhlara yönelsin."

İstanbul Havaalanı’na taşınma bu gece başlıyor!

225 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

İstanbul Havalimanı'nın 225 bin ilave istihdam yaratıcağını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arası metro çalışmasının sürdüğünü belirterek, "Amacımız 2020 başında bu hattı hizmete vermek" diye konuştu. HAVAİST'in 20 farklı noktadan 150 otobüsle havalimanına ulaşım sağlayacağını söyleyen Turhan, Atatürk Havalimanı'nın da bundan sonra millet bahçesi olarak kullanılacağını kaydetti.

5 AYDA 405 BİN YOLCU

THY, İHL'den 31 Ekim 2018'den itibaren iç ve dış hatlarda 19 noktaya seferlere başladı. 6 aylık süre buradan gerçekleştirdiği 3 bin 200'ün üzerinde seferle 405 bin yolcu taşıdı. THY ve yer hizmeti şirketleri kademeli geçişin birinci aşamasında yeni aldıkları, operasyonla direk ilgili olmayan bakımda ve boşta bekleyen 4 bin 500'e yakın ekipmanını 45 saatlik büyük taşınma süreci başlamadan önce belirli periyotlarda İstanbul Havalimanı'na ulaştırdı.

İstanbul Havalimanı gayrimenkul sektörünü hareketlendirecek!

THY'nin 'Büyük Göç'ü 5 Nisan başlıyor!

Cahit Turhan: Büyük Göç 45 saatte tamamlanacak!