26 / 06 / 2022

İstanbul Havalimanı Terminali, dünyanın en büyük LEED sertifikalı binası oldu!

İstanbul Havalimanı Terminali, dünyanın en büyük LEED sertifikalı binası oldu!

İstanbul Havalimanı, başarılarına bir yenisini daha ekledi ve “LEED Altın” sertifikası aldı. Amerikan Yeşil Bina Konseyi, İstanbul Havalimanı terminalini dünyanın en büyük LEED sertifikalı binası oldu. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri kapsamında çalışmalar gerçekleştiren İGA, İstanbul Havalimanı terminal binası için Amerikan Yeşil Bina Konseyi’ne yaptığı başvuru sonucunda, “LEED Altın” sertifikası alıyor. Tasarım sürecinden inşaat aşamasına, inşaat aşamasından tam kapasite ile operasyona kadar geçen süre içerisinde, enerji verimliliği ve çevreci uygulamalarla adından sıkça söz ettiren İstanbul Havalimanı, dünyanın “en büyük LEED sertifikalı binası” olarak havacılık sektöründe bir ilki daha başardı.

İstanbul Havalimanı, zorlu LEED Sertifikasyon sisteminden başarıyla geçti…

LEED Sertifikasyon sistemi, tasarım sürecinden başlayıp binaların tamamlanmasına kadar süren uzun soluklu bir süreç olmasıyla beraber, birden çok disiplini ilgilendiren konuları kapsıyor. Sistem, binaları sürdürülebilir arazi, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzemeler ve kaynaklar, iç mekân yaşam kalitesi, tasarımda inovasyon, yerel önem sırası gibi çeşitli konu başlıklarında değerlendiriyor. Ön koşulları sağlayan binalar değerlendirmeler sonucunda aldıkları puanlara göre Sertifikalı, Gümüş, Altın veya Platin düzeyinde tescil ediliyor.

LEED başlıkları kapsamında toplu taşımanın ve alternatif ulaşım sistemlerinin özendirilmesi su tasarrufu ve suyun verimli kullanılması için birtakım metotların uygulanması, tasarımın ve sistem seçiminin enerji verimliliğinin arttırılmasıyla ilgili kriterler değerlendiriliyor. Bu başlıkların yanı sıra insan sağlığına zararlı uçucu maddelerin, sigara dumanının engellenmesi ve iç ortamdan uzaklaştırılması, iç hava kalitesinin arttırılması ve kontrolü ile gün ışığından faydalanma gibi konular da değerlendirilip puanlanıyor.

İstanbul Havalimanı su ve enerji verimliliğinde önemli tasarruflar sağlıyor…

Havacılıkta belirli kalıp ezberleri bozan ve dünyanın en iyileri arasında bulunan İstanbul Havalimanı, aynı zamanda çevreci uygulamaları ve sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetiyle de tüm dünyaya örnek oluyor. İstanbul Havalimanı’nda su verimliliği açısından az su tüketen verimli batarya ve rezervuarlar kullanılırken, rezervuarlarda gri suyun kullanılmasıyla bina su tüketiminde %50’nin üzerinde tasarruf sağlıyor. Ayrıca havalimanındaki, peyzaj alanlarında az su tüketen yerel bitki seçimleri ve sulamada arıtılmış atık suyun kullanımıyla, su tüketiminde %100 tasarruf sağlanıyor.

Geri dönüşümle ‘en uyumlu’ havalimanı…

Sıfır Atık misyonuyla çalışan İGA, İstanbul Havalimanı’nın inşaat sürecinden başlayarak kullanılan malzeme ve kaynaklar açısında geri dönüşüm hakkında örnek bir tavır sergiliyor. Havalimanı inşaatından meydana gelen atıkların büyük bir kısmı geri dönüşüyor ve geri kullanıma gönderilerek atık sahasına giden miktarlar %93 oranında azalıyor. Bu durumda, inşaat sürecinde meydana gelen tüm evsel atıkların ve geri dönüştürülebilir atıkların düzenli olarak belirlenmesi sağlanırken, Geri Dönüştürülmüş İçerikli Malzeme ve Yerel Malzeme kullanımına özen gösteriliyor. İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite faaliyete geçmesiyle beraber, işletme sırasında da geri dönüştürülebilir atıklar tüm bloklarda ayrı ayrı toplanıp geri dönüşüyor.

İstanbul Havalimanı’nda yolcu konforu, sürdürülebilirlik kriterleri arasında yer alıyor…

İstanbul Havalimanı’nda, iç mekan hava kalitesi ve yolcu konforu mekanik havalandırma sistemi ASHRAE standardı kapsamında tespit edilen taze hava değerlerinin %30 üzerinde olacak şekilde tasarlanırken, tüm mahallerde ASHRAE standardına uygun iç mekan sıcaklık değerleri tespit ediliyor. Bu durumda yolcu konforu, en üst noktaya taşınırken, iç mekanlarda kullanılan yapı kimyasalları (boya, astar, yapıştırıcı, macun vb.) da uluslararası insan sağlığı limitlerine uygun olanlarından seçiliyor.

“Havalimanları, bulundukları şehirlerin yansımasıdır…”

İstanbul Havalimanı’nın “LEED Altın” sertifikası almaya hak kazanması hakkında konuşan Amerikan Yeşil Bina Konsey Başkanı Mahesh Ramanujam, binaların boyutlarının sürdürülebilirlik için engel olmadığından bahsederek, İstanbul Havalimanı terminal binasının mevcut büyüklüğüyle LEED Gold sertifikasına layık görülmesine dikkat çekti. Ramanujam, “Havalimanları artık sadece ulaşımın merkezleri değiller; aynı zamanda insanların bağlantı kurdukları ve ilham aldıkları, bulundukları şehirlerin yansıması olan yerlerdir. Türkiye'ye giriş noktası olarak İstanbul Havalimanı terminali, her yıl kapılarından geçen milyonlarca yolcunun ilk izlenimi de yansıtacak. Dünyadaki en büyük “LEED Altın” sertifikalı bina olarak İstanbul Havalimanı; bir projenin büyüklüğü veya benzersiz hususları ne olursa olsun, doğru şekilde tasarlandığında sağlıklı, sürdürülebilir ve yüksek performanslı bir yer olabileceğini kanıtlıyor.'' dedi.

İstanbul Havalimanı ilklerin havalimanı olmaya devam ediyor…

Amerikan Yeşil Bina Konseyi'nce “LEED Altın” sertifikası ile tescil edilen İstanbul Havalimanı ile ilgili açıklamalar yapan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu; “Dünyanın Covid-19 salgını ile mücadele ettiği bu süreçte aldığımız bu güzel haber hepimizi sevindirdi. İstanbul Havalimanı’nda tasarım sürecinden inşaat aşamasına, inşaat sürecinden de operasyon sürecine kadar tüm adımlarımızı sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda atmaya özen gösterdik. Bu uygulama modeliyle, LEED Gold sertifikası almaya hak kazanarak, aynı zamanda dünyanın en büyük “LEED Altın” sertifikalı binası olduk. İGA olarak, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda hareket etmeyi kurum kültürümüzün en değerli parçası olarak görüyoruz. Bu düşünceden yola çıkarak “Sıfır Atık” yaklaşımını kritik başarı faktörü olarak belirledik ve İstanbul Havalimanı’nda yürütülen tüm çalışmaları sürdürülebilirlik temelinde ele aldık. Bu yaklaşımımız sayesinde LEED Gold sertifikası almaya hak kazandık ve bir ilke daha imza attık. İGA olarak bu ödülle, Türk havacılık sektörüne yeni bir başarı daha kazandırdık. Her zaman söylediğimiz gibi; İstanbul Havalimanı her zaman ilklerin ve enlerin havalimanı olmuş, böyle olmayı da sürdürecektir. Bizlerin, dünyanın, geleceğin, çevrenin kendine yetebilir bir devamlılık sağlaması için sürdürülebilirlik konusunu öncelikli hale getirmekten dolayı son derece gururluyuz. Bu gururun “LEED Altın” sertifikası ile taçlandırılması doğru yolda olduğumuzun en büyük kanıtıdır. Yaşadığımız dünyaya duyduğumuz saygı ve en önemlisi sürdürülebilirlik anlayışı ile gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.