İstanbul Havalimanı'ndan 882 milyon avro kira geliri!

İstanbul Havalimanı'ndan 882 milyon avro kira geliri!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Afrika ülkelerinin İstanbul Havalimanı’nda yer istediğini belirterek “Havalimanı kargo ve e-Ticaret’in de merkez üssü olacak” dedi.


Yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyüğü olan İstanbul Havalimanı e-Ticaret'in de üssü hâline geliyor. Özellikle Afrika ülkeleri İstanbul'da e-Ticaret merkezi kurmak için sıraya girdi. 

Takvim gazetesi'nin haberine göre İGA, THY ve Boğaziçi Üniversiteliler Derneği iş birliğiyle düzenlenen "İstanbul Havalimanı Ekonomisi: Gelecek ve Fırsatlar Paneli"nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Tunus ile Türkiye arasında e-Ticaret İş Birliği Anlaşması imzalandığını anımsatarak, "İstanbul'da e-Ticaret'in merkezini kurmak amacıyla bu anlaşmayı imzaladı, dedi.

Kenya, Fildişi Cumhuriyeti, Güney Afrika, Somali ve diğer Afrika ülkeleri de e ticaret anlaşması için sıraya girdi. Biz de e-Ticaret'le ürünlerimizi dünyaya pazarlamak istiyoruz" dediler. Bu ülkelerin e-Ticaret'in yeni merkezi olabilecek İstanbul Havalimanı'ndan yer istediğini belirten ve PTT vasıtasıyla bu ticaretin yapılabileceğini, PTT'nin Amazon ve Alibaba gibi global bir şirket olma yolunda bu sayede ilerleyeceğini aktaran Turhan "İstanbul Havalimanı kargo ve e-Ticaret'in merkez üssü olacak" ifadelerini kullandı.

Yıllık kira getirisi 882 milyon avro

Havacılık faaliyetlerinin bugün dünyada, sadece ulusal ve bölgesel değil, küresel gelişmenin, kalkınmanın en önemli unsurlarından biri hâline geldi.Turhan, Türkiye'nin kilit konumundaki coğrafi lokasyonuyla 1,5 milyar insanın yaşadığı, 35 milyar dolar GSMH ve 7 milyar dolar ticaret hacmine sahip ülkelere 4 saat uçuş mesafesinde olduğunu vurguladı.

Bugüne kadar Türk havacılık sektörüne 56 milyar liralık yatırım yaptıklarını aktaran Turhan "Taşınan yük miktarı 4 milyon tona, sektörün cirosu 110 milyar liraya, yolcu sayısı da 210 milyona çıktı. Hedefimiz 450 milyona ulaşmak" ifadelerini kullandı. Turhan, İstanbul Havalimanı'nın ekonomik potansiyeline de dikkat çekerek, her yıl 882 milyon avro devlete kira ödeyeceğini bildirdi.