05 / 07 / 2022

İstanbul-Lüleburgaz arası hızlı trenle 45 dakikaya düşüyor!

İstanbul-Lüleburgaz arası hızlı trenle 45 dakikaya düşüyor!

Kırklareli Valisi Osman Bilgin "Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.Kırklareli Valisi Osman Bilgin, makamında gerçekleştirdiği basın toplantısında, Haziran 2019 tarihinde inşaat çalışmalarına başlanan Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattındaki çalışmaların 530 milyon avroluk bütçeyle hız kesmeden sürdüğünü kaydetti.

İstanbul-Lüleburgaz arası hızlı trenle 45 dakikaya düşüyor!

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, projedeki çalışmaların, planlanandan daha hızla sürdüğünü kaydeden Kırklareli Valisi Osman Bilgin, şunları söyledi:

"Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi'nde hedef 2023. Çerkezköy-Kapıkule hattının, 2023 yılının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda, yani Cumhuriyet'imizin 100. yılında bitirilmesi hedefleniyor. Hedefte önemli sapma yok. Ancak ilimiz kısmıyla ilgili söyleyecek olursak, ilimiz kısmında hedeflenen rakamlarla birlikte gidiliyor. İnşallah Cumhuriyet'imizin 100. yıl hediyesi olacak. İlimiz için çok önemli bir proje. İstanbul'a trenle yolculuk çok uzun sürüyor, yaklaşık 4-5 saat süren bir seyahat, hatta bazen 6 saat. Proje ile İstanbul'dan Lüleburgaz'a ulaşım 45 dakikada sağlanacak."

İstanbul-Lüleburgaz arası hızlı trenle 45 dakikaya düşüyor!

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, yaptığı açıklamada, Kırklareli'ne 20 milyon liralık yatırım kazandırdıklarını söyledi. Bilgin, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Burada köylülerimize yem bitkisi, arpa, yulaf ve fiğ ekimi sağlıyoruz. Ayrıca küçük ve büyükbaş hayvanlar meradan yararlanıyor. Bazı köylere gittiğimizde, vatandaşlarımızın, firmanın çalıştığı noktalarda bazı serzenişleri ve rahatsızlıklarını işittik. Bu konuda Valilik olarak duyarlılık gösteriyoruz. Bu yapılan çalışmalar devletimiz, Kırklareli halkı ve ülkemiz için çok önemli. Firma ile çalışma esnasında zarar verdiği tüm yol altyapıların tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı protokol yaptık. Proje ile ilimize 20 milyonluk yatırım kazandırdık. Bu protokolün haricinde ilimizde trafik eğitim parkı, Pancarköy'de park düzenlemesi yapılıyor. Alpullu beldesine sel felaketi sonrası 520 bin liralık destek sağlandı. Büyükmandıra belde girişine 2 milyon lira bedelle köprü yapılıyor, ayrıca 6 bin 500 ton mıcır ve 10 bin ton asfalt altı malzemesinin tedariği sağlandı."

 

Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattının yüzde 50'si tamamlandı!