İstanbul yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olacak! 

İstanbul yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olacak! 


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'u yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirme misyonuyla yola çıkılan İstanbul Yatırım Ajansı hakkında konuştu. İmamoğlu, "Bizim ortaya koyduğumuz bu gelişim modelini yakalamak isteyenler aramıza katılsınlar, geç kalmasınlar" dedi...


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim vaatlerinden biri olan İstanbul Yatırım Ajansı'nın tanıtım programında konuşma yaptı. İmamoğlu, "Her kurumunun kapısını çalıyorum. Gelmemekte ısrar edenler geride kalırlar. Geç kalanlar çok üzülecek" ifadelerini kullandı.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, İBB tarafından kurulan İstanbul Yatırım Ajansı'nın tanıtımı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. İstanbul'un marka değerinin artırılması, kente gelmeyi planlayan yatırımcılara danışmanlık sağlanması ve yatırımcı açısından güven ortamının yüksek olduğu bir kent oluşturulması, ajansın öncelikli amaçları arasında bulunuyor.

Kenti, yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirme misyonuyla yola çıkılan İstanbul Yatırım Ajansı'nın hakkında bilgiler veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

"İstanbul’un yatırım yapılabilir, çalışılabilir ve ziyaret edilebilir bir dünya metropolü olma niteliğini güçlendireceğiz.

İstanbul’u katma değeri yüksek, ileri teknolojinin ve yaratıcı endüstrilerin merkezi haline getireceğiz. Bunu başarabilmek için yabancı yatırımcılarla her zaman açık, dürüst, karşılıklı kazanma ilkesine dayalı, güvenilir ve çözüm odaklı bir iletişim içerisinde olacağız."

ULAŞIM YATIRIMLARINA ODAKLANACAĞIZ

Ulaşım yatırımlarına odaklanılacağını belirten Ekrem İmamoğlu, "Başta metro olmak üzere, kitle ulaşım yatırımlarına odaklanacağız. Kentsel planlama yatırımları, bizim için ikinci stratejik alan olacak" dedi.

Ekrem İmamoğlu, "İstanbul önemli bir deprem fay hattı üzerinde bulunması nedeniyle, kentin dokusunu değiştirecek planlama ve yatırımlar yapacağız. Bu yatırımlar İstanbul’un doğasına zarar vermeyecek, koruyucu geliştirici olacak. Öncelikli olarak yüksek teknoloji alanlarında kurumlar geliştireceğiz. Yeni teknoloji şirketlerine, yazılım, tasarım, kodlama ve eğitim şirketlerine destek olacağız." şeklinde konuştu. 

"Her teknoloji ve şirketi destekleyeceğiz"

İmamoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti: 

"Dünyanın en büyük sorunu olan küresel ısınma sorununu dikkate alan her teknoloji ve şirketi destekleyeceğiz.

Kente gelen yabancı ziyaretçi sayısında dünyada ilk üçe girmesini sağlamaya hep birlikte çalışacağız. Bu nedenle turizm yatırımları da bizim için öncelikli sektörlerden biri olacak.

Şehrimizin yakın civarında entegre tarımsal üretim yatırımlarını, üretici-tüketici zinciri açısından destekleyeceğiz. Bütün bu konularda uluslararası iş birliğine açık olacağız."

İmamoğlu, “Sektördeki herkesin sesine kulak vereceğiz. Ortak akılla, uzun süreli kararları organize edeceğiz” dedi. Yatırımcılar için tüm tedbirlerin alındığını belitti.

Türkiye’nin ve İstanbul’un; hukuk, demokrasi ve özgürlüklerle ilgili tüm sıkıntılarını kısa sürede aşacak potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, Türkiye’nin bu karakterinden hiç kimsenin şüphe duymamasını istediğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Yatırımcıların ve yatırımcı şirketlerin işlerini kolaylaştıran tüm tedbirleri alıyoruz. Sadece kendimiz için değil, tüm Türkiye ve dünya için kalıcı demokratik kurallar ve kurumlar geliştiriyoruz."

SİYASİ PARTİ HESABI YAPMIYORUZ

"İstanbul’da yaşayan her rengi, her farklılığı, her aykırı sesi, kentin hazinesi olarak kabul eden bir yönetim anlayışı kuruyoruz. Kimseyi dışarıda bırakmıyoruz. Oy hesabı, siyasi parti hesabı yapmıyoruz.

Bugün bu şehre yatırım yapmış olan 100’den fazla milletten girişimcinin kurucu olduğu, 40 binden fazla şirket var. Geliştireceğimiz özgürlük ve demokrasi ortamıyla, bu sayıyı çok daha fazla artıracağız."

HER KURUMUN KAPISINI ÇALIYORUM

"Biz, herkesi davet ediyoruz. Devletimizin, hükümetimizin her kademesini, İstanbul’un her sivil toplum kuruluşunu davet ediyoruz. Ben, bu şehrin her belediyesini ziyaret ediyorum. Her kurumunun kapısını çalıyorum. Gelmemekte ısrar edenler, geride kalırlar. Hızımıza yetişemedikleri için üzülürler.

Onun için, bizim ortaya koyduğumuz bu hızı, hoşgörüyü, gelişim modelini yakalamak isteyenler aramıza katılsınlar, geç kalmasınlar. Geç kaldıklarında üzülecekleri için, uyarımı buradan yapıyorum. Geç kalanlar, çok üzülecekler."

İstanbul Yatırım Ajansı kuruluyor!