10 / 06 / 2023

İstanbul Yeni Havalimanı'nda aceleye gerek yok!

İstanbul Yeni Havalimanı'nda aceleye gerek yok!

Dünyanın en büyük havalinı İstanbul Yeni Havalimanı, 29 Ekim'de açılacak. Havalimanın açılışıyla ilgili endişeler ise devam ediyor. Dünyanın en büyük ve en güzel havalimanı olacağı söyleyenen İstanbul Yeni Havalimanı'nda çalışmalar devam ediyor. 29 Ekim'de açılması planlanan projede açılış endişeleri sürüyor. İşte Hürriyet Gazetesi'nden Uğur Cebeci'nin haberi...

THY, 31 Aralık tarihinde Yeni Havalimanı’na taşınacak. Yapılan açıklamalar bunu gösteriyor. Bu tarih ne kadar doğru bir tarih... Kışın neredeyse en hoyrat zamanlarında, belki karda, buzda, aşırı yağmurda, Karadeniz’in kopup gelen hoyrat rüzgârında taşınmak ne kadar doğru. İlk kez inecek pilotlar için ne kadar uygun...

Taşınmak için doğru tarih gibi görünüyor. Uçuş ve yolcu trafiğinin düşük olduğu bir zaman... Ama uzun vadeli meteoroloji tahminlere bakıyorum. Tabii yanılma oranı yüksek de olabilir. Yine de dondurucu soğuk, kar, aşırı yağmur, zaman zaman yoğunlaşan sis, Karadeniz’in karaya doğru uzayan anaforlar yaratan hoyrat rüzgarları.

Elbette havacılık meteorolojik zorlukların çoğunu göğüslüyor. Eskisi gibi meteorolojik nedenlerle oluşan uçak kazaları azalıyor. Pilotlar, gelişmiş sistemler maceraların önünü kesiyor. Yine de önünüzde yepyeni bir havalimanı var. Belki birçok pilot o tarihlerde oraya ilk defa inecek. Hangi şartların yaşanacağı bilinmiyor.

Pilotlar bir havalimanına ilk defa iniyorlar diye bir sorun olmayabilir ama ana üsse dönüş ya da ayrılış ilk defasında elbette biraz zorlar. Simülatörlerde bunu defalarca yapsalar da gerçek havanın içinde tedirginlikler olur. 

Ne bu acele?

İlk etapta THY buradan Ankara, Adana,  İzmir  gibi bazı şehirler dışında Bakü ve KKTC’ye uçacakmış. Bilet satışına önümüzdeki günlerde başlanacak. Yolcu Bakü’den geldi, Kayseri’ye devam edecek... Bu nasıl olacak? Hadi taksiye atla, Atatürk Havalimanı’na git. Neyse... Anlamıyorum... Sistemi itip kalkmaya, zorlamaya ne gerek var. Neyin ihtiyacı bu... Neden bu acele... Karadan taşınma. Karda kışta belki çok zor koşullarda TIR’larla yapılacak taşınmadan karada bir kaza ihtimalini bile düşünmek istemiyorum. Hepsi milyon dolarlık hassas ekipmanlar bir karayolu kazasında ciddi hasarlar alabilirler. Giden bir şeyin yerine yenisini koymak, parasını peşin verseniz bile çok mümkün değildir. Havacılık tarihimizdeki en şanssız olayların yaşandığı ocak, şubat, mart aylarını zorlamanın mantığını anlamıyorum.

Çok üzücü olur

Tamam, açılış 29 Ekim de yapılacak. Bu elbette temsili bir açılış olacak. Kalan işleri hızlandıracak. Fazla hızlı olmaya gelmez. Acelenin havacılıkta hiç yeri yoktur. Her acele ciddi bir sorun yaratabilir. Bence THY bu duruma daha fazla karşı çıkmalıdır. Havalimanının açılışı mayısa kadar uzamalıdır. O zaman güle oynaya taşınma gerçekleşir. Çok daha az riskli, çok daha iyi olur. Arkadaşım Fatih Altaylı’da havalimanının gezdirilen sınırlı bölgelerinde bunu hissetmiş ve yazmış... Onun satır aralarında da ciddi bir endişe var aslında. Dünyanın en büyük havalimanlarından birini inşa etmekle övünmek mümkün. Hızlı bir inşaat yapıldığını da gördük. Ama daha yüzlerce kalem eksik var. Terminalin bile güney cephesi tel örgülerle çevrildi, geçtiğimiz günlerde. Bir tarafta yoğun inşaat, tel örgüsüz yerlerde bir operasyon. Bu acelenin bir anlamı yok. Yükleniciler neredeyse söz verdikleri zamana yakın bir zamanda ciddi yol aldılar. Ama bu top yekün bir operasyona hazır olunduğu anlamına gelmiyor.

Acele etme yüzünden Allah korusun bir kaza olursa üçüncü havalimanı, hiç hak etmediği bir lekeyle yaşamak zorunda kalır. Değil ölümle sonuçlanan bir kaza... Öyle bir şeyden bahsetmiyorum... Aklıma bile getirmiyorum. Bir kayma, pist dışına çıkış vs... bile olsa çok üzücü olur.

Bir daha düşünün

Her şey defalarca kontrol edilmeli. Taşınma asla aceleye gelmemeli. Dünyanın en önemli havayollarından biri THY taşınacak. Marka değerine küçücük bir leke gelmemeli. Mayıs doğru bir tarih. Şimdi sakıncalı görülen pis civarındaki rüzgar enerjisinin iri direkleri tamamen kaldırılır. Madem sakınca yaratıyor, neden kaldırılmadan operasyon başlıyor. İlk uçuşlarda bir sorun olmaz diye bir kural mı var. Yoğun bir siste ya da başka nedenle bir pas geçişte o direkler madem sakınca yaratıyor, kalkmadan operasyon yapmakta ısrar etmenin anlamını biri bana anlatsın lütfen... Kızanların yüzlerini görür gibiyim. Türkiye’nin marka değerine katılacak üçüncü havalimanını korumanın tek yolu doğru zamanda açmaktan geçiyor. Unutmayalım. Lütfen bir daha düşünelim.

 

İstanbul Yeni Havalimanı rotasındaki konut fiyatları uçuşa geçti!

https://www.ticarethaneistanbul.com/


Geri Dön