26 / 05 / 2022

İstanbul'a yeni halı müzesi yapılıyor!

İstanbul'a yeni halı müzesi yapılıyor!

Adnan Ertem, müzede 1200’lü yıllardan başlayan ve günümüze kadar devam eden birçok halı örneklerinin bulunacağı söyledi. Ertem, müzede Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait 20002500 civarında halının sergileneceğini açıkladı.
Ayasofya Müzesi'nin arkasında açılacak halı müzesi hakkında bilgi veren Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, müzede 1200’lü yıllardan başlayan ve günümüze kadar devam eden birçok halı örneklerinin bulunacağı söyledi. Ertem, müzede Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait 20002500 civarında halının sergileneceğini açıkladı.


Ertem, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, müzenin bu ay sonuna doğru açılacağını bildirdi.Selçuklu ve Osmanlı’dan intikal eden camilerdeki halı ve kilimleri yıpranma, kirlenme ve çalınmaya karşı topladıklarını anlatan Ertem, şu anda Sultanahmet’de bir halı ve kilim müzesinin olduğunu, ancak bu müzenin yetersiz ve kullanışsız olmasından dolayı yeni bir müze açmaya karar verdiklerini anlattı. Ertem, "Sultanahmetteki ilk müze ziyaret edilmeye uygun değildi. Müze olma noktasında sıkıntıları vardı. Hem alan küçüktü. Şimdi Ayasofya Müzesi'nin arkasında, imaret açıldı. Müze olarak tanzimi tamamlandı." dedi. Yeni müzenin hem daha fazla özellikli hem de daha fazla eserin sergilenmesine katkı sağlayacağına işaret eden Ertem, şu bilgileri paylaştı: "Halılar, Selçuklu ve Osmanlı döneminden camilere vakfedilen halı ve kilimlerden oluşuyor.1200’lü yıllardan başlayan ve günümüze kadar devam eden birçok örnekler var. Bazı örnekleri birden fazla sergilememeye çalışacağız. Dönemsel olanlardan bir iki örnek alacağız. Onları sergileyeceğiz. Daha fazlası depolarda mevcut. Onları da depolarda muhafaza ediyoruz. Müzede sergilenmeye müsait olanlar 2000-2500 civarında halı olacak.Zaman