İstanbul'a yeni otoyol geliyor!

İstanbul'a yeni otoyol geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan İstanbul'a yeni bir otoyol yapılacağını söyledi. "E-5 girişi ve Çamlıca TEM girişi, iki girişimiz var" diyen Elvan, "Bu otoyola, mevcut otoyol ve E-5’e ilave olarak yeni bir otoyol inşa ediyoruz" dedi"E-5 girişi ve Çamlıca TEM girişi, iki girişimiz var" diyen Elvan, "Bu otoyola, mevcut otoyol ve E-5’e ilave olarak yeni bir otoyol inşa ediyoruz. Nereden başlıyor bu otoyol? Sakarya Akyazı’dan başlıyor ve şu güzergahı takip edip İzmit’in üst tarafından doğrudan Kuzey Marmara Otoyoluyla birleşiyor. Ankara’dan gelen bir vatandaşımız şu anda ya Otoyol TEM’e girecek ya da E-5’e girecek. 


Şu anda Ankara’dan gelen bir vatandaşımız bu projenin tamamlanmasıyla birlikte, ki biz bununa da ihalesine çıktık, ne olacak? Üçüncü bir otoyol güzergahına girebilecek Sakarya Akyazı’dan itibaren, İzmit üzerinden Yavuz Sultan Selim Köprüsüyle birleşecek olan bir güzergah" ifadelerini kullandı.Bu yıl Haziran ayında tüm tabliyelerin yerleştirileceğini ve Körfez Köprüsü'nün üzerinden yaya olarak geçilmiş olunacağını anlatan Elvan, "Araç için tabi ki diğer akşamların, bağlantıların bağlanması gerekiyor. Onun için de 2015 sonuna kadar tamamlamış olacağız; ki teknolojik açıdan gerçekten Türkiye’nin gurur duyacağı bir proje, Türk mühendislerimizin, işçilerimizin ürettiği, ortaya koymuş olduğu bir proje. Bunla birlikte tabi ki 2015 sonuna kadar Bursa’ya kadar bağlantımızı da sağlamış olacağız otoyolla. Yani 2015 sonunda vatandaşlarımız, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız İstanbul’dan Bursa’ya kadar Körfez Köprüsünün üzerinden geçerek Bursa’ya ulaşmış olacak; ki biliyorsunuz İstanbul’dan Yalova’ya kadar olan mesafe kabaca aşağı yukarı 1,5 saat, hatta 1 saat 40 dakika falan sürüyor, bunu 15 dakikaya indiriyoruz, yani 1 saat 40 dakikalık süreyi 15 dakikaya düşürmüş olacağız" dedi.


ASELSAN mühendislerinin ölümü


ASELSAN mühendislerinin ölmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Elvan, "Özellikle tabi son 8-10 yılda Türkiye’de bilgi ve iletişim alanında inanılmaz bir gelişme oldu, ASELSAN hızlı bir şekilde gelişti, TAİ hızlı bir şekilde gelişti. Özellikle savunma sanayimize destek veren, bilgi ve iletişim sektörümüze destek veren ve gerçekten gözbebeğimiz diyebileceğimiz Türkiye’nin çok önemli kurumlarından bir tanesi olan ASELSAN’da bu tür hadiselerin yaşanması bizleri ziyadesiyle üzüyor, inanın öyle. Yani gerçekten o pırıl pırıl, gencecik mühendislerimiz ve onların ürettikleri, ortaya koydukları yenilikçi yaklaşımlar, yeni ürünler bizim hep gurur vesilemiz oldu. Bunu açıklıkla ifade edeyim ki, şu anda ASELSAN 4G baz istasyonu konusunda çalışıyor, ki bunları biliyorsunuz biz hep ithal ediyorduk ve önemli bir noktaya geldiler. Aşağı yukarı 1 yıl gibi bir süre içerisinde de bunu tamamlayacaklar" dedi.


Elvan, konuşmasında şunları kaydetti: 

"Şunu ifade etmek istiyorum: Neden ASELSAN? Yani benim kafama takılan soru bu, neden ASELSAN? Yani bunların hepsi neden intihar deniyor, yani buna anlam vermek mümkün değil. Yani ASELSAN’ın diğer kurumlarımızdan bir farkı mı var? Yani Türkiye’de onlarca, yüzlerce kuruluşumuz var, şirketimiz var, bu şirketlerimizde olmuyor da neden ASELSAN’da oluyor? Yani kafamızda elbette ciddi bir soru işareti var. Ve bu konu geçmişte intihar ettiği söylenenler dahil çok kapsamlı, detaylı, ince ayrıntılarıyla araştırılması gerektiğini düşünüyorum."


Dünya