İstanbul'da kiracılar merkezde oturuyor!

İstanbul'da kiracılar merkezde oturuyor! İstanbul'da kiracılar merkezde oturuyor!

İstanbul Avrupa Yakası'nda 4.5 milyon aboneye hizmet veren perakende elektrik satış şirketi CK Boğaziçi Elektrik, ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’ sonuçlarını açıkladı. Rapora göre, İstanbul’un eski ve merkezi semtlerinde kiracıların yoğunluğu dikkat çekti...


CK Boğaziçi Elektrik, Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'nu yayınladı. Açıklanan rapora göre, İstanbul Avrupa Yakası'ndaki aboneliklere bakıldığında yüzde 53.46'sının ev sahiplerinde olduğu görüldü. Veriler incelediniğinde, İstanbul’un eski ve merkezi semtlerinde kiracıların yoğunluğu dikkat çekti.

En çok kiracı abonenin olduğu ilçeler
1- Yüzde 62 ile Şişli
2- Yüzde 58 ile Beyoğlu
3- Yüzde 57 ile Beşiktaş

En çok ev sahibi abonenin olduğu ilçeler
1- Yüzde 71 ile Çatalca
2- Yüzde 69 ile Arnavutköy
3- Yüzde 64 ile Sultangazi

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, 2018 yılının ilk yarısında Avrupa Yakası'nda toplam taşınma hareketi 272 bini aştı. Bu taşınma hareketinin 201 bin 554’ü ikinci el gayrimenkullerde yaşandı. 70 bin 520 gayrimenkulün kapısı da ilk kez açıldı.  Buna göre her gün ortalama 392 gayrimenkulün kapısı ilk kez açıldı. 

Konut yıkım istatistikleri de 2018'de kentsel dönüşümde kat edilen yolu ortaya koydu. 2018 yılının ilk 6 ayında kentsel dönüşüm nedeniyle 11 bin 217 abone, tahliye talebinde bulundu.

İstanbul’da en çok Sivaslı ve Kastamonulu yaşıyor

-  Raporda ilk kez abonelerin nüfusa kayıtlı olduğu illerin dağılımı ilçe bazında analiz edildi. 
- Buna göre, İstanbul’un Avrupa yakasındaki mesken abonelerinin 405 bin 419’u İstanbul nüfusuna kayıtlı. 
- İkinci sırada 110 bin 793 abone ile Sivaslılar, üçüncü sırada 
85 bin 980 ile Kastamonulular yer alıyor. Malatyalılar 73 bin 844 ile dördüncü, Giresunlular 73 bin 586 ile beşinci sırada bulunuyor. 
- İlçe bazında da İstanbullulardan sonra Sivaslıların yoğunluğu dikkat çekiyor. 
- Nüfus yoğunluğu olarak Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Çatalca, Eyüpsultan, Kağıthane, Sarıyer ve Şişli’de Sivaslılar ikinci sırada. 
- Sultangazi’de Sivaslılar yüzde 10.48 ile İstanbulluların da önünde yer alıyor. 
- Bakırköy ve Fatih’te Malatyalılar; Bayrampaşa, Esenler ve Gaziosmanpaşa’da Kastamonulular; Başakşehir, Küçükçekmece ve Silivri’de Tokatlılar; Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Güngören’de Trabzonlular; Beyoğlu ve Zeytinburnu’nda Giresunlular; Arnavutköy’de Erzurumlular; Beşiktaş’ta İzmirliler; Esenyurt’ta Ardahanlılar ikinci sırada bulunuyor.

65 bin yabancının 30 bini Suriye’den

CK Boğaziçi Elektrik’in şu anda 65 bin 421 yabancı abonesi bulunuyor. Yabancı abonelerin yaklaşık 30 bini Suriyeli...