İstanbul'da uydu takibiyle gelişigüzel hafriyat dökümüne son veriliyor

İstanbul'da uydu takibiyle gelişigüzel hafriyat dökümüne son veriliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Şirketlerinden İSTAÇ'ın çalışmalarını tanıtan Başkan Kadir Topbaş, hafriyat kamyonlarına takılacak çiple gelişigüzel hafriyat dökümüne son vereceklerini açıkladı.Hafriyat döküm fiyatı 15-20 YTL'de düşürüldü!

İstanbul'daki hafriyat döküm alanları yerine, rast gele hafriyat ve toprak boşaltan kamyonlar uydudan takip edilecek. Takılacak çiple yakın takip altına alınacak, hafriyat ruhsatı taşıma kamyonları, damperini nerede açtıkları hemen ekrandan görülebilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Şirketlerinden İSTAÇ'ın çalışmalarını tanıtan Başkan Kadir Topbaş, hafriyat kamyonlarına takılacak çiple gelişigüzel hafriyat dökümüne son vereceklerini, böylece çevrenin zararlı atıklardan korunmuş olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, son üç yılda ulusal ve küresel sermayenin İstanbul'a büyük yatırımlar yapması nedeniyle inşaat sektörünün hızlandığını belirterek, bunun da hafriyat alanlarını büyük bir cazibe ve rant alanına dönüştürdüğüne dikkat çekti. "Hafriyat taşıma fahiş fiyatlarla yapılıyordu. Ancak biz rekabet ortamı oluşsun diye 150-200 YTL olan taşıma ücreti rakamlarını 15- 20 YTL'lere kadar düşürdük" diyen Kadir Topbaş, böylece bu işi cazip bir rant kapısı olmaktan çıkarmayı programladıklarını kaydetti.

Cezalar çok ağır...

 

 

Toprak ve hafriyat taşıma ruhsatı olan 6 bin kamyona takılacak çiple, bu kamyonların yakın takibe alınacağını vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bazı inşaat atıkları taşıyan kamyonlar daha önce uygulanan döküm alanlarındaki fahiş fiyatlar ve uzun mesafeli gitmemek için hafriyatlarını orman yolları başta olmak üzere gelişigüzel alanlara boşaltıyor. Bununla mücadele için hem fiyat politikamızı çok aşağılara çekerek bir rekabet oluşturduk. Diğer taraftan da İstanbul'da hafriyat taşıma ruhsatı bulunan 6 bin civarında kamyonun nereden toprak aldığını, nereye döktüğünü, damperini nerede kaldırdığını tespit eden çalışmalar yapıyoruz. 7 ay içinde bu sistemi devreye sokarak hangi noktada hafriyat dökümleri yapıldığını, kamyonlara takılan bir çiple uydudan takip eder hale geleceğiz. Böylece herhangi bir yerde gelişigüzel hafriyat dökümü yapılamayacak. Bu çipler takıldığında kamyon hafriyatı bir dere yatağına mı, orman yoluna mı, sahile mi döküyor anında göreceğiz. Bunun ağır cezaları var."

Çipi olmayan kamyon hafriyat taşıyamayacak...

Vatandaşların da bu konuda duyarlı olarak, bu kamyonları ihbar etmelerini isteyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 12 bin metreküplük kamyonun KDV dahil 15 YTL, 12-18 bin metreküp taşıyan kamyonun 25 YTL, 18 bin metreküp üzeri kamyonun da 70 YTL döküm ücreti koyduklarını hatırlattı. İSTAÇ Genele Müdürü Osman Akgül de İstanbul'da 4'ü İSTAÇ'a ait olmak üzere ruhsatlı 22 döküm sahasının bulunduğunu belirterek, "çipi olmayan kamyonlar hafriyat taşıyamayacak" dedi.