İstanbul'daki dönüşüm mağdurları yaşadıkları manevi kaybı anlattı!

İstanbul'daki dönüşüm mağdurları yaşadıkları manevi kaybı anlattı! İstanbul'daki dönüşüm mağdurları yaşadıkları manevi kaybı anlattı!

İstanbul’daki kentsel dönüşüm, insanların yaşantılarını da etkiledi. Kültürlerinin yok olmaya başladığını belirten yurttaşlar, “Mahallemizde uyuşturucu satmaya çalışanlar doldu.” dediMega kent İstanbul’da 70’li yılların sonlarına doğru Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelerek oluşturulan birçok gecekondu mahallesi bulunuyor. Birgün gazetesinden Baran Döner'in haberine göre, Kağıthane’deki Nurtepe Mahallesi, Şişli’ye bağlı Okmeydanı Mahallesi ve Sultangazi’de bulunan Gazi Mahallesi sakinleri kentsel dönüşümün sonuçlarını anlattı. Gecekonduların yıkılıp yerlerine apartmanların dikildiği mahallelerin sakinleri, zorluklarla kurdukları mahalle kültürlerinin yok olmaya başladığını belirtiyor. 


BU DURUMA ALIŞAMADIK

Mahalleye ilk yerleşenlerden biri olduğunu söyleyen Gül Çelik, komşuluk ilişkilerinin eskisi gibi olmadığını, gecekonduların yıkılıp yerine büyük apartmanlar yapılarak bu kültürün yok olmaya başladığını belirtti. Eskiden kapılarını açık bırakıp gittiklerini dile getiren Çelik, “Herkes birbirini tanıyordu. Akşamları bahçelerde bir araya gelip sohbet ederdik. Gözümüz arkada kalmazdı. Şimdi ise öyle değil. Burada yoksulluk vardı ama insanlar mutluydu” şeklinde konuştu.

Apartmanlar yapıldıktan sonra kültürün değişmeye başladığını belirten Ali Çelik yaşam koşullarının zorlaşması, hayatın pahalılaşması gibi sebeplerin de etkili olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümle beraber insanların göç etmek zorunda kaldığını dile getiren Ali Çelik sözlerine şu şekilde devam etti: “Tanımadığımız birçok insan var. Eskiden çocuklarımızla vakit geçirebileceğimiz alanlar vardı. Fakat sistemin değişmeye başlamasıyla beraber özel sektör buraya da el attı. Parkları yıktılar, piknik yapabileceğimiz alanları satın aldılar. Artık her taraf alışveriş merkezleriyle doldu. Biz bu duruma alışamadık.”

UYUŞTURUCU SATICILARI GELDİ

Şişli’ye bağlı Okmeydanı Mahallesi sakinleri ise zamanın ilerlemesiyle beraber yaşam tarzlarının değiştiğini ve eski günleri aradıklarını belirtti. Eskiden insanların birbirine saygı ve sevgi duyduğunu söyleyen Murat Ercan, “Mahallemize yabancı bir insan geldiği zaman anlaşılıyordu. Şimdi ise uyuşturucu satmaya çalışanlar, insanları fuhuş yapmaya zorlayanlar doldu mahallemize” dedi.

1996'da Okmeydanı’na geldiğini söyleyen Cemal Karyemez de gecekondu kültürünün yok olmaya başladığını ve birçok şeyin değiştiğini belirtti. Karyemez, “Market zincirlerinin gelmesiyle beraber esnaf kültürü de yok olmaya başladı. Paramız olmadığı zamanlar ihtiyacımız olan şeyleri alabiliyorduk fakat artık bunun mümkün olmadığını söyleyebilirim” diye konuştu.

ÇETELEŞME BAŞ GÖSTERDİ

Gecekondu mahalleleri genel olarak işçi sınıfının yaşamını sürdürdüğü mahalleler arasında bulunuyor. 70’li yılların ortalarında kurulmaya başlayan ve 80’li yıllarda ekonomik nedenlerle işçi sınıfının göç ettiği Gazi Mahallesi de bu bölgelerden biri.

Sadece 20 sene önce farklı bir hayat yaşadıklarını anlatan Ahmet A., yılların geçmesiyle yaşam tarzının da değiştiğini belirtti. Eskiden mahalledeki insanların iyi olduğunu dile getiren Ahmet A., “Şimdi ise yüksek derecede yozlaşma olduğunu söyleyebilirim. Uyuşturucu ve esrar satışı, çeteleşme, fuhuş ve hırsızlık almış başını gidiyor. Çocuklarımız sokaklarda özgürce oynuyorlardı. Şimdi ise dışarı bırakırken tedirgin oluyoruz” diye konuştu.

Ahmet A. sözlerine şu şekilde devam etti: “Bizler kapılarımızın önünde otururduk. Sohbet eder dertleşirdik. Fakat kentsel dönüşüm olduktan ve gecekondular yerini apartmanlara bıraktıktan sonra insanlar göç etmek zorunda kaldı. Burası metropol bir semt haline gelip daha da değerlenmiş olsa da eski mutluluk yok artık. Sistemin içinde gecekondularla beraber biz de yok olup gidiyoruz.”