02 / 07 / 2022

İstanbullu kentsel dönüşüm, deprem ve konut mağduriyetleri konusunda karamsar!

İstanbullu kentsel dönüşüm, deprem ve konut mağduriyetleri konusunda karamsar!

Türk Emlak Haber Ajansı tarafından sosyal medyada gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre İstanbullu gerek deprem gerekse konut mağduriyeti konusunda oldukça karamsar düşüncelere sahip...Türk Emlak Haber Ajansı tarafından sosyal medyada gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre İstanbullu gerek deprem gerekse konut mağduriyeti konusunda oldukça karamsar düşünceye sahip.  İstanbullu vatandaşlar belediyelerin ve devletin bu konularda oldukça yavaş hareket ettiği konusunda hemfikir. Türkiye’nin en büyük şehri olan mega kent İstanbul’da kentsel dönüşüm ağır aksak ilerlese de birçok bölgede tamamen tıkandı. EHA tarafından yapılan ankette vatandaşlara yöneltilen sorular arasında depreme hazırlık, kentsel dönüşüm, konut mağduriyetleri gibi bazı sorular yöneltildi. İşte vatandaşa sorulan sorular ve ortaya çıkan sonuçlar...

İstanbul olası bir depreme hazırlıklı mı?

Ankete katılan vatandaşların yüzde 97 gibi büyük çoğunluğu depreme karşı yeterli bir hazırlığın olmadığı yönünde görüş bildirirken, yüzde 3’lük kesim hazırlıkların yeterli olduğu konusunda görüş belirtti.

Kentsel dönüşüm çalışmaları sizce yeterli mi?

Katılımcılar bu soruya da yüzde 94 oranında yetersiz olarak görüş bildirirken, yüzde 6’lık kesim de çalışmalardan memnun olduğu yönünde görüş belirtti.

Fikirtepe konut mağduriyeti 1 yıl içinde çözülür mü?

Bilindiği üzere Fikirtepe’de kentsel dönüşüm tamamen tıkandı. Senelerdir yarım kalan projelerle mağdur olan vatandaşlar bu durumdan oldukça rahatsız. EHA’nın elde ettiği bilgiye göre bölgede arsa fiyatlarının da yarı yarıya düştüğü yönünde. Ankete katılan vatandaşların yüzde 91’lik bölümü sorunun çözüleceğine inanmazken, yüzde 9’luk bölümü kısa sürede çözüleceği yönünde görüş belirtti.

İstanbul’un kanayan yarası Esenyurt

Yine İstanbul’un kanayan yaralardan birisi de Esenyurt. Binlerce konut mağduru yaratan Esenyurt'ta yarım kalmış ya da tapusunu alıp evini alamamış binlerce insan var. Verilen sözlere rağmen 10 senedir giderilemeyen sıkıntılar uzunca bir süre devam edecek gibi. Bölge için sorulan son soru, “Esenyurt’ta konut mağdurları haklarını alabilecek mi?” Ankete katılanlardan yüzde 81’i olumsuz görüş bildirirken, yüzde 19’luk kesim olumlu yönde görüş belirtti.

Sonuç olarak bakıldığında İstanbullu çalışmaların hızından ve gidiş hattından hiç memnun değil. Daha hızlı ve çözüme odaklı çalışmalar beklediklerini söylüyorlar...

 

İstanbul'da imar kirliliği ve kaçak yapılaşma engellenmeli!