İşyeri kirasını elden almanın cezası 2015!

İşyeri kirasını elden almanın cezası 2015!

26951 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince işyeri kiracılarının ödemelerini banka aracılığı ile yapmaları gerekiyor. Peki, işyeri kirasını elden almanın cezası 2015 nedir?
İşyeri kirasını elden almanın cezası 2015!

29 Temmuz 2008 tarihinde 26951 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince işyeri kiracılarının ödemelerini banka aracılığı ile yapmaları gerekiyor.


Bunun nedeni ise kira gelirlerinin vergiye tabi tutulması ve banka aracılığı ile yapılan tahsilatların devletle paylaşılması böylece vergi kaçırma olayının yaşanmaması.


Ancak bu uygulamaya aykırı davranan taraflara özel usulsüzlük cezası kesiliyor. Peki, işyeri kirasını elden almanın cezası 2015 nedir? İşyeri kirasını elden almanın cezası 2015 ne kadar?


Bankaya yatırılması gereken kiraların eski usulde olduğu gibi, bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi ceza kesilmesini gerektiriyor. 


500 lira ve üstündeki konut kira bedeli ödemelerinin elden ödendiğinin tespiti halinde, mal sahibine 250 liradan az olmamak üzere kira bedelinin ‘yüzde 5’i oranında özel usulsüzlük cezası kesiliyor. 


İşyeri kiralarının bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi halinde ise hem kiracıya hem mal sahibine özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekiyor. Kesilecek cezanın en az tutarı, kiracının defter tutma durumuna göre, 250 lira ile 1000 lira arasında değişiyor.


Kira bedelinin ödendiğinin ispatı nasıl olur?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com