İşyerine mi, konuta mı yatırım daha karlı?

İşyerine mi, konuta mı yatırım daha karlı?Nerede, hangi tip ticari gayrimenkul yatırımı yapmak daha doğru? Dükkan mı, mağaza mı? En çok kazandıran bölgeler nereler? İşyerine yatırım yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? TEK Borsa dergisinden Kezban Gebetaş araştırdı!


Her ne kadar gayrimenkul yatırımı deyince akla ilk olarak konut ve arsa gelse de ticari gayrimenküler de en az bunlar kadar ilgi görüyor.

Bugün Beyoğlu, Nişantaşı, Kadıköy ve Maslak gibi semtlerde özellikle cadde üzerindeki dükkan, mağaza ve ofisler servet değerinde. Bu tip yerlerin kiralık fiyatları ise sürekli artıyor. Sadece merkezi yerlerde mi?.. Gelişen bölgelerde de dükkan, ofis ve mağaza sahibi olmak son derece karlı. Çünkü buralarda işyerleri fazla prim yapan gayrimenkuller arasında.

Son yıllarda özellikle metropollerdeki merkezi yerlerde ticari gayrimenkullerin daha fazla prim yaptığını söyleyen Remax İş Gelirme Yöneticisi Ebru Karahan, pekçok yatırımcının dükkan ve mağaza almaya yöneldiğini belirtiyor. Türkiye Franchise Geliştirme ve Projeler Müdürü Sinan Şerifoğlu da, yatırımcıların son dönemlerde mağaza, dükkan ve ofis tarzındaki işyerlerine daha fazla rağbet göstermeye başladığını dile getirerek bu konuda talebin arttığını doğruluyor.

Konuta göre daha kısa sürede amorti ediyor

Konutun ortalama amortisman süresinin 12 yıl olduğunu söyleyen Şerifoğlu, ticari gayrimenkulde bunun 8 yıl olduğunu belirtiyor. Ticari gayrimenkulde arzın sınırlı olduğunu söyleyen Şerifoğlu, "Buna karşılık çok yoğun bir talep var. Bu da yatırımcılar için fırsat doğuruyor" diyor.

Konuta oranla mağaza, dükkan ve ofise yatırımın daha karlı olduğunu söyleyen Reha Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük ise işyerine yatırımın avantajları konusunda şunları söylüyor: "İşyerlerini konuta göre daha kısa sürede ve daha fazla fiyata kiraya verebiliyorsunuz. İşyerlerinde konuta göre vergi avantajı da daha fazla. Konutta, 2 bin 300 YTL kira geliri olan ev sahibi beyanname vermek zorunda. İşyeri sahibi olan biri için ise ancak 19 bin YTL gelir elde ettiğinde böyle bir zorunluluk var"

Gelişmekte olan bölgelerde hem konut hem de ticari gayrimenkule yatırım yapanların kazançlı çıkacağını belirten Şerifoğlu ise, "Aslına bakarsanız her iki tip gayrimenkulun de kendine göre daha değerli olduğu bölgeler var. Ama konu ihtiyaç değil, yalnızca yatırım yapmak ise, durum gelişme gösterecek bölgede kilitleniyor. Ama daha çok para kazanmak istiyorsanız o zaman gelişme gösterme ihtimali olan bölgeyi belirlemek çok önemli. Ulaşımın henüz çok sık olmadığı, hemen her ihtiyacınızı anında karşılamayacağınız en azından arabasız hareket etmenin çok zor olduğu bölgeler var. Hal böyle olunca gayrimenkulun değerini belirleyecek bu tip maddelerin bile yoksunluğu değerin daha düşük tutulmasına başlangıçta neden oluyor. Tabii zamanla bölge geliştikçe gayrimenkulun yapısal özellikleri dışında çevresel değerleri de artmaya başladıkça size ait gayrimenkulun değeri de doğal olarak katlanıyor.Bu açıdan baktığınızda gelişmekte olan bölgelerde konutun da ticari gayrimenkulun de getirisi yüksek. Yatırım yapmayı düşünenlere her iki tip gayrimenkulü öneriyoruz" şeklinde konuşuyor.