İtalya'nın Sicilya Adası'ndaki evler 1 dolara satılıyor!

İtalya'nın Sicilya Adası'ndaki evler 1 dolara satılıyor!

İtalyan hükümeti, düşen nüfusu artırmak amacı ile Sicilya Adası'ndaki evleri 1 dolardan satışa çıkardı.Sicilya adasının Sambuca kasabasında yer alan evler, düşen nüfus ve yerli halkın büyük şehirlere taşınmasından ötürü 1 dolardan satışa sunuldu. 

Sputniknews'te yer alan habere göre bu kasabaya taşınmanın şartı ise 17 bin dolarlık bir bütçeyle evleri onarmak olarak belirtildi. Sambuca Belediye Başkan Yardımcısı Giuseppe Cacioppo, satın alma sürecinin hızlı bir şekilde gerçekleştiğini ifade ederek "Eski ve yeni sahipler arasında aracı değiliz. Satın almak isteyenler zaman kaybetmeden ev sahibi olacak" diye açıklama yaptı. 

Bölgeyi 'bir açık hava müzesi' olarak nitelendiren Cacioppo, kasabada zıt mimari stiller bir arada bulunduğunu belirtti. İtalya, daha önce de Sardinya Adası'nın Ollolai kasabasındaki evleri 1 dolardan satışa çıkarmıştı. 
 
Ollolai'nin Belediye Başkanı Efisio Arbau, gençlerin kasabayı terk edip şehirlere taşındığını ifade ederek, "Tarih öncesinden kalma olan bu kasabanın yok olup gitmesine izin vermeyeceğiz" diye konuşmuştu.