15 / 08 / 2022

İzmir Bayraklı Özgür Sitesi sakinlerinden 'hasar tespiti yeniden yapılsın' çağrısı!

İzmir Bayraklı Özgür Sitesi sakinlerinden 'hasar tespiti yeniden yapılsın' çağrısı!

İzmir’in Bayraklı ilçesinde 30 Ekim tarihinde yaşanan ve 117 kişinin yaşamını yitirdiği deprem ile ilgili yaralar sarılmaya başlanırken, binaları hasar gören ve binaları oturulamaz hale gelen vatandaşlar, mağdur olduklarını söyledi. İzmir’in Bayraklı ilçesinde 30 Ekim tarihinde yaşanan ve 117 kişinin yaşamını yitirdiği deprem ile ilgili yaralar sarılmaya başlanırken, binaları hasar gören ve binaları oturulamaz hale gelen vatandaşlar, mağdur olduklarını söyledi. 

Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre; kentte en çok yıkımın olduğu Bayraklı Mansuroğlu Mahallesi Özgür Sitesi’nde yer alan üç blokta yaşayan vatandaşlar depremde ağır hasar gören evlerin içinin kullanılamaz hale gelmesi ve kolonların hasar görmesine rağmen hafif hasarlı şeklinde rapor verilmesine tepki gösterdi. 

İTİRAZ ETTİLER

Mağdur olduklarını ve tekrar binalarda inceleme yapılması gerektiğini, yaptıkları basın toplantısı ile dile getiren depremzedeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın binaları için verdiği raporun geçerli olmadığını, ikinci kez incelemelede bulunulmasını istedi.

İzmir Bayraklı Özgür Sitesi sakinlerinden hasar tespiti yeniden yapılsın çağrısı!

Apartman sakinleri adına açıklamalarsa bulunan B Blok Yöneticisi Abdurrahman Nalcı, “Bakanlık ekiplerinin yaptığı inceleme sonrası, üç bloktan oluşan Özgür Sitesi hafif hasarlı binalar sınıfına girdi. Biz, itiraz ettik. İtiraz sonucunda yeniden inceleme yapıldı. A2 Blok incelemesine gelen görevliler orta hasar verdiler. 13 Ocak 2021 günü Mansuroğlu Mahallesi Muhtarlığı’nda askıya çıkan listelerde bizim binalar orta hasarlı olarak ıslak imza ile yer aldı. Ertesi gün aynı blok az hasarlı olarak değiştirildi. Yanlışlıkla yazıldığını söylediler. Oysa Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın sitesindeki resimlerde kolonlardaki diagonal çatlaklar açıkça görülüyordu” dedi. Binaların oturulamaz halde olduğunu söyleyen Nalcı, “AFAD’ın deprem hasar tablosunda duvar çatlakları ve kolon kirişlerde kılcal çatlaklar orta hasar kriteri olarak yazılmaktadır. A ve C bloklarımızın tümünde yoğun olarak kirişlerde bizim gözlemlediğimiz kılcal çatlaklar vardır. En son 5.1’lik depremden sonra çatlakların sayısında artışlar rahatça görünüyor. Bu raporu yazanlar, bu binalara girip oturabilirler mi?” diye konuştu. 

İzmir Bayraklı Özgür Sitesi sakinlerinden hasar tespiti yeniden yapılsın çağrısı!

TEKRAR İNCELEYİN

Site sakinlerinin sesinin duyulmasını isteyen Nalcı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine, “AFAD’ın hasar kriterlerine göre orta hasarlı olan binalarımızın yeniden incelenerek hasar tespitinin yapılmasını istiyoruz. Bu haliyle tamirat tadilat yapılarak oturulabilecek raporu verilen binalarımızda can kaybı yaşamak istemiyoruz. Yeniden inceleme yapılsın. Son günlerde meydana gelen artçı depremlerin altında kalıp ölmek istemiyoruz” çağrısı yaparak, inceleme ve hasar tespitinin yenilenmesini talep etti.

İzmir'in 14 mahallesinde kentsel dönüşüm başlıyor!