19 / 08 / 2022

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi 2018'de açılacak!

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi 2018'de açılacak!

AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, İzmir'deki sağlık yatırımlarıyla ilgili bilgi verdi. Sürekli, yapımı devam eden Bayraklı Şehir Hastanesi projesini anlattı.TRT Kent Radyo İzmir'de Belma Şahaner'e konuşan AK Parti  İzmir  Milletvekili Kerem Ali Sürekli İzmir'deki sağlık yatırımları hakkında bilgi verdi. Sürekli," 2017 Mart ayında hastaneler hizmete açıldığında, özellikle Bayraklı Şehir Hastaneleri hizmete açıldığında İzmir sağlıkta lider konuma gelecek" diye konuştu. 


Ülkemizde yapılan şehir hastanelerinin ilkinin Mersin'de hizmete girdiğini belirten Kerem Ali Sürekli İzmir'deki sağlık yöneticileri ile birlikte ilk şehir hastanesini yerinde inceleyeceklerini söyledi. "Bayraklı şehir hastanesi, İzmir'de sağlıkta çığır açacak " diye konuşan ve hastanenin detayları hakkında bilgi veren Sürekli şöyle dedi: 


Dakikada 7 ambulans 

"Bayraklı Şehir Hastanesi 2 bin 60 yataklı bir hastane olacak. 4 bin sağlık çalışanı istihdam edilecek. Ayrıca sayısı 4 bini bulacak vasıfsız personel de istihdam edilecek. Toplamda 8 bin kişi istihdam edilecek. Şuan yapım aşamasında da yaklaşık 3 bin kişi çalışacak. Hastane, 633 bin metre kare alana yapılıyor. Bunun 300 bin metre karesi yeşil alan... 6 tane ana hastane binasından oluşuyor. Örneğin, 300 yataklı karpasküler hastanesi, 583 yataklı genel hastane , 424 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi gibi...Dakikada 7 ambulans giriş yapabilecek. 50 tane ameliyathane, 214 tane yoğun bakını, depreme dayanıklı, jeneretörleri son sistem hiç bir olumsuzluktan ve doğal afetten etkilenmeyecek. Yüklenici firma 25 yıl Yap-Işlet-Devret modeliyle işletecek ve daha sonra Sağlık Bakanlığına devredecek. Devlete hiç bir maliyeti yok. Bu proje 2018 sonunda hizmete girecek" 


Kuzey ve Güney'deki hizmetler neler? 

İzmir'de Kuzey ve Güney bölgelerindeki hastane yatımların en ince detaylarına kadar anlatan Sürekli şu şekilde konuşmasına devam etti: 

"Kuzeyde en uç noktalarımız Kınık 'tan başlarsak, Kınık'ta yer teslimi yapıldı. Temeli atıldı. Hızlı bir şekilde ilerliyor. Bergama'da ise, geçtiğimiz günlerde Genel Başkan Yardımcımız Sayın Nükhet Hotar'la birlikte yeni temelini attık. 207 yataklı ek hizmet binasının temeli atıldı. Dikili'ye geçecek olursak, uzun zamandır beklenen hastanesinin yatırım programına aldırdık. Aliağa'da 342 dönümlük hazine arazisi yer bulundu. Yoğun bir şekilde çalışmalar yapılıyor. 2017 yatırım proğramına aldırmak için çalışıyoruz. Menemen 'de başarılı bir sağlık hizmeti veren bir hastanemiz var ama yetersiz... Ek bina yapılması için çalışmalar yapılıyor. Foça'da ise hastane için yer teslimi ve ihalesi yapılıp, çalışmalar başlatıldı. 50 yataklı hastanemizin hizmete girme tarihi 2017 Eylül'dü... Fakat Foça Devlet Hastanesi Haziran'da bitirilecek. Foça, yaz sezonunda hazır olması için Bakanlığımız proje tarihini daha öne aldı. Ben de en yakın zamanda gidip yerinde incelemelerde bulunacağım. Çiğli Devlet Hastanesi ise 400 + 120 yoğun bakım olmak üzere 520 yataklı, açıldığı günden beri muazzam başarılı hizmet veriyor. Ben oradaki sağlık çalışanlarını da kutluyorum.7 yıldızlı otel konforunda sağlık hizmetleri veriliyor. Yoğun talep var. Acil bölümlerden oluşuyor. Sarı- yeşil- kırmızı bakı birimleri var. Yeşil vaka örneğin hızlı bakı, aile hekiminin bakacağı konular hızlı bakı servisine yönlendiriyorlar. Orada şiddetli vakalar sarı bölüm, ağır vakalar kırmızı bölüme gönderiliyor. Son olarak, bilindiği gibi Bornova Devlet Hastanesi, Trafik Hastanesi olarak anılıyor. 250 yataklı bu hastanenin konforu ve hizmeti ile vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünüyorum. Burayı da Mart ayında Bakanlığımız hizmete açacak" dedi.Yenigün