18 / 08 / 2022

İzmir depremi ön değerlendirme raporu yayımlandı!

İzmir depremi ön değerlendirme raporu yayımlandı!

 İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), İzmir'de meydana gelen 6.6 depremine ilişkin ön değerlendirme raporunu yayımladı.İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddettindeki deprem için çalışmalar devam ederken İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), depreme ilişkin ön değerlendirme raporunu yayımladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; raporda, Deprem Sisam Adası'nı kuzeyden sınırlayan yaklaşık 30 kilometre uzunlukta BKB-DGD gidişli Sisam Fayı üzerinde meydana gelmiştir. Artçı deprem dağılımı ve odak mekanizması çözümü, bu bulguyu desteklemektedir." denildi. 

30 Ekim tarihinde meydana gelen depremin  Ege Denizi'nin Seferihisar açıklarında 16,54 kilometre derinde olduğu hatırlatıldı. 

Depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı Doğanbey Payamlı köyüne uzaklığının 23,38 kilometre olduğu aktarılan raporda, "Ana şoktan 2 Kasım 12.54'e kadar geçen zamanda, büyüklükleri 1,0 ile 5,1 arasında değişen 1230 artçı deprem kaydedilmiştir." açıklamalarına yer verildi. 

Depremin süresinin ise ilk hesaplamalara göre 15,68 saniye olarak kaydedildi. Raporda, depremin merkez üssüne en yakın Türkiye'deki yerleşim yerleri ve il merkezleri de yer aldı.

Depremin Sisam Adası'nı kuzeyden sınırlayan yaklaşık 30 kilometre uzunlukta batı-kuzeybatı-doğu-güneydoğu (BKB-DGD) gidişli Sisam Fayı üzerinde meydana geldiği, artçı deprem dağılımı ve odak mekanizması çözümünün bu bulguyu desteklediği bilgileri de raporda yer aldı.

Depremde ağır hasar alan 26 bina acil yıkılacak!