28 / 11 / 2023

İzmir gökdelenlerle 20 milyar dolar hedefledi

İzmir gökdelenlerle 20 milyar dolar hedefledi

İzmir'de hayata geçirilecek iki kentsel dönüşüm projesi yatırımcıları harekete geçirdi. Birçok firma özellikle Alsancak Limanı'ndan başlayıp Turan'a kadar olan alanda oluşturulacak olan gökdelenler bölgesinde yer almak için proje hazırlığına girişti. 

 

İzmir'de 550 hektarlık bölgede 3.  İzmir  adı ile hayata geçirilecek olan gökdelenler projesi ve İnciraltı Kentsel Dönüşüm Projesi yatırımcıların iştahını kabarttı. Alsancak Limanı'ndan başlayıp Turan'a kadar olan alanı kapsayan projenin imar planlarının İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden geçmesi ile birçok şirket proje hazırlığına girdi. 3. İzmir Projesi'ne ait imar planlarının 20 gün içinde Karşıyaka ve Konak Belediyesi meclislerinde, ardından da Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, 'Şu anda ilçe belediyelerinden onay bekleniyor. Bu onay yaklaşık bir hafta içinde gelecek. Birçok yatırımcı grubu bölgede yatırım yapmaya istekli. Bazıları ile de birebir görüşmelere başladık. 3. İzmir'in yanı sıra İnciraltı'nda da farklı bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçecek. Onun için geri sayıma geçildi. İddialı iki proje sayesinde söz konusu bölgelere 5 yılda 20 milyar dolarlık yatırım bekleniyor' açıklamasını yaptı.

3. İzmir Projesi, İzmir'i 5 bin yıl önce doğduğu yerde, yeni bir kent merkezine kavuşturacak. Proje ile birlikte bölge eski yapılardan temizlenecek, fabrikalar taşınacak, yerlerine gökdelen benzeri iş, alışveriş merkezi ve konut projeleri yapılacak. Yine turizm ve ticaret amaçlı bir alana dönüşecek Turan'ın kıyı alanında İzmir'in ikinci kordonu oluşturulacak.

10 yatırımcı tetikte bekliyor

3. İzmir Projesi'nin hayata geçirileceği 550 hektarlık alanda İş GYO, Tariş, Sabancı Grubu, Altınbaşak, Kula Mensucat, Küçükbay Grubu, Torunlar Gıda, Petrol Ofisi ve Henkel gibi büyük şirketlerin yanı sıra Devlet Demiryolları, Ziraat Bankası, Başak Sigorta, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumların arazileri bulunuyor. Bölgede arsası bulunan birçok firma imar planı somutlaştığı anda harekete geçmek için iddialı projeler üzerinde çalışmalara başladı. Altınbaşak Un Fabrikası 10 bin metrekare, Tariş 31 bin 276 metrekare, İş GYO 18 bin 392 metrekare, Küçükbay Ailesi 44 bin metrekare, Kula Mensucat 125 bin metrekarelik bölgedeki mevcut arsalarına, Sabancı Grubu da Piyale tesislerinin alanına gökdelenler yapmayı planlıyor.

Gerçekleştirilecek her bir projenin 80-100 milyon dolar yatırım değeri olduğunu belirten Aziz Kocaoğlu, 'Planların onaylanmasının ardından burada yapılaşma başlayacak. 8-10 yatırımcı proje geliştirmek üzere hazırlanıyor. Üç yılda yapılaşma biter. İzmir gökdelen, ofis ve alışveriş merkezi ihtiyacı karşılanacak. Merkezi konumda olan bir yer. Yakın bir zamanda metro ile de ulaşımı sağlayacağız' dedi. Şehrin böyle bir yatırıma ihtiyacı olduğunu savunan Kocaoğlu, projeler hayata geçince hizmet sektöründe çalışan insan sayısının artacağını açıkladı. Kocaoğlu, 'İzmir'de gayrimenkul fiyatları uygun, gelişen yapısı ile yabancı grupların da ilgisini çekiyor' dedi.

İş GYO iddialı bir proje hazırlığında

İstanbul'da Büyükdere Caddesi'ndeki emlak profilini yukarı çeken Kanyon Alışveriş Merkezi'nin ortaklarından olan İş GYO da proje hazırlığında olan firmalar arasında. İzmir'de de deniz gören arsası üzerinde farklı bir projenin hazırlığına başladıklarını belirten İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Sirgeli Kavşağı'nın yanındaki 18 bin 392 metrekarelik araziye konut, ev-ofis ve alışveriş merkezini içeren karma fonksiyonlu bir çalışma yapmayı planladıklarını söyledi.

Arsa hariç 110 milyon dolar mal olacak proje kapsamında 40 bin metrekare konut alanı 35 bin metrekarelik de bir alışveriş merkezi yaratılacağını kaydeden Tanes, 'Proje 2008'de başlanması halinde 2 yıl içinde tamamlanacak' dedi.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin de birlik olarak bölgede 31 bin 276 metrekarelik gayrimenkulleri bulunduğunu söyledi. Projelerin somutlaşabilmesi için 1000'lik planların onaylanması gerektiğini belirten Çetin, arsalarının halen genel müdürlük, zeytin salamurhane, zeytinyağı kombinası, lojman ve depolar olarak korunduğunu açıkladı.

İnciraltı projesi Milano'ya rakip

İzmir'in gökdelenler projesinin yanı sıra İnciraltı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin de çok ses getirmesi bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi İnciraltı Projesi ile 2015'te gerçekleşecek dünyanın en büyük fuarı Expo'ya ev sahipliği yarışında rakibi Milano'nun önüne geçmeyi amaçlıyor. Proje gereğince İnciraltı'nda toplam 570 hektarlık alanda turizm, sağlık, günü birlik tesisler ve sınırlı alışveriş merkezleri yer alacak ama Alsancak'a göre daha düşük yoğunluklu inşaatlara müsaade edilecek. Fakat bu projenin iki hukuki sorunu bulunuyor: Bölge tarım arazisi olduğu için bazı yasalarda değişiklik yapılması gerekiyor. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hangi yasalarda, ne gibi değişiklikler gerektiğini hükümet yetkililerine anlattıklarını söyledi. İnciraltı'na Expo hazırlıklarını destekleyecek yatırımlar yapılacağını savunan Kocaoğlu, 'Planlama yapılabilseydi bu sorun 3 yıl önce çözülürdü' diye konuştu.

3'üncü İzmir Projesi'nde kim nereye ne yapıyor

* Altınbaşak Un Fabrikası'nın bulunduğu 10 bin metrekarelik araziye, 24 katlı iki gökdelen dikilecek.

* Tariş, Pamuk, Üzüm, İncir ve Zeytinyağı Birlikleri sahip oldukları arsayı değerlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

* İş Bankası'ndan Sirgeli Kavşağı'ndaki depoların olduğu 18 bin 392 metrekarelik araziyi devralan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı buraya konut, ev-ofis ve alışveriş merkezini içeren karma fonksiyonlu bir proje yapacak.

* İzmirli Küçükbay Ailesi de daha önce satın aldıkları Bayraklı'daki tütün deposunun bulunduğu alana, Salhane Turizm şirketi aracılığıyla iş merkezi yapacak.

* Torunlar Gıda'nın sahibi Aziz Torun, Hayat Kimya'nın sahibi Yahya Kiğılı ve Sur Yapı'nın sahibi Altan Elmas, ortak oldukları Nokta İnşaat'la Turyağ tesislerinin 44 bin metrekarelik arsasına alışveriş merkezi projesi hazırlıyor.

* Sabancı Grubu Bayraklı'daki Piyale tesislerinin yerine çok katlı alışveriş merkezi yapmak üzere hazırlık yapıyor.

* Kula Mensucat'ın sahibi Eyilik Ailesi Salhane'deki 125 bin metrekare alana en az 35 katlı ticaret merkezi yapacak.

SELMA ŞENOL/REFERANS

Geri Dön