İzmir, inşaat firmalarının yeni adresi oldu!

İzmir, inşaat firmalarının yeni adresi oldu! İzmir, inşaat firmalarının yeni adresi oldu!

İstanbul'daki arsa arzının sınırlı olması gayrimenkulcüleri İzmir'e yönlendirdi. İzmir'de konut fiyatları 1 yılda yüzde 18,5 oranında arttı...

İstanbul'daki arsa arzının sınırlı olması ve diğer illerden gelen talep firmaları İzmir'e yönlendirdi. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Dap Yapı, Teknik Yapı, İş GYO, Türkerler gibi birçok firma da yatırım için İzmir’i seçti.

Yüzde 18,5'lik artış

İngiltere merkezli Knight Frank “Global Residential Cities Index” isimli raporuyla, dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı şehirleri açıkladı.  İzmir  bu listede ikinci sırada yer aldı. İzmir'de konut fiyatları bir yılda yüze 18,5 arttı. Listede Alman şehirlerinin ağırlı dikkat çekiyor. 

İzmir seneye şampiyon olur

İzmir'de yatırım yapan Dap Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İzmir'de yeni proje çalışmalarının olduğunu ifade etti. Yılmaz, "Biz İzmir’i, İzmirliler de bizi çok sevdi. Bu rapor da aslında bizim İzmir’e olan yatırımımızın ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Kısa süre önce topraktan satışa sunduğumuz ve 707 konut ile ticari alandan oluşan DAP Yapı İzmir projemizde bugün satış oranımız yüzde 80’e yaklaştı. Bence İzmir’de asıl yükseliş henüz başlamadı. İzmir’deki konut fiyatlarının yaklaşık iki yıl içinde yüzde 50’ye varan oranda artacağını öngörüyorum. Eminim ki seneye İzmir bu listenin zirvesinde yer alacak" açıklamasında bulundu.

1,6 milyarlık proje yapacak

Teknik Yapı da İzmir'de proje yapan firmalardan birisi. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, "Ulusal ve uluslararası araştırmalar, İzmir’de girdiğimiz Emlak Konut ihalesindeki ısrarımızın haklılığını ortaya koyuyor. Nitekim ülkemizdeki birçok şehirden göç alması, kültürel ve mevsimsel açıdan turizm potansiyelini daha çok öne çıkarması, İzmir’deki konut fiyatlarının artışında ana etken olduğunu düşünüyoruz. Yazın sonuna doğru İzmir’de Halk GYO ile ortaklaşa başlayacağımız yaklaşık 1500 konutluk projedeki fiyatları daha rekabetçi seviyede belirlemeyi ve bölgedeki ilk müşterilerimize kazançlı bir tanıtım yapmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

325 bin konut dönüşecek

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir'de 5 milyarlık 13 şantiyeleri olduğunu belirtti. Sancak, "İzmir gelişmeye devam ediyor ve bu yükseliş 10 yıl sürer. Otoyol projesi İzmir’i İstanbul’un en iyi alternatifi haline getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi de şehre değer katan projeler üretiyor. Üstelik sadece İzmir merkez değil turizm bölgelerinin de cazibesi artıyor. Bir de kentsel dönüşüm gerçeği var. Şehirde yenilenmesi gereken 325 bin konut var. Bunun için 30 yıl gerek. Dönüşüm kapsamında 800 bin konut yapılması öngörülüyor. Bu da 100 milyar dolarlık iş hacmi demek" açıklamasında bulundu.